Domki letniskowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do użytku w sezonie wiosenno-letnim. Wynika to z ich konstrukcji – zwykle są pozbawione izolacji termicznej. Wiele osób, głównie z uwagi na wysokie ceny nieruchomości, rozważa zakup domku letniskowego na cele mieszkalne. To może być całkiem niezły pomysł, o ile sumiennie sprawdzisz kilka rzeczy.
Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest to, czy domek posiada jakikolwiek system grzewczy. Prawdopodobnie będzie to wkład kominkowy, co może wystarczyć do ogrzania wnętrza domku, ale nie rozwiązuje problemu ciepłej wody użytkowej. Bojler elektryczny? Jest bardzo drogi w eksploatacji, zwłaszcza całorocznej.
Warto się zatem zorientować, czy jest możliwość przyłączenia domku do instalacji gazowej, zastosowania zbiornika na gaz płynny lub ewentualnie montażu pompy ciepła (konieczny jest całoroczny dostęp do energii elektrycznej).
Aby koszty mieszkania w domku nie były horrendalne, to konieczne może być wykonanie izolacji cieplnej budynku. Należy się zorientować, czy obecna konstrukcja domu umożliwia ocieplenie go styropianem, czy może jednak lepszym wyborem będzie ściana wielowarstwowa z wełną mineralną.
Oczywiście warunkiem całorocznego użytkowania domku letniskowego jest dostęp do wody oraz energii elektrycznej. Jeśli dom posiada dostęp do własnej studni, to trzeba się zorientować, w jakim stanie jest ujęcie i czy została wykonana instalacja do zasilania budynku w wodę w trybie całorocznym.
Na koniec warto jeszcze wszystko dokładnie policzyć. Może się niestety okazać, że zakup domku letniskowego to tylko wierzchołek ogromnej góry wydatków – na przykład na ocieplenie, wykonanie instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej, doprowadzenie prądu, wykonanie szamba, utwardzenie drogi dojazdowej itd.