Zachwaszczony trawnik – co robić?

Piotr Kowalczyk
14.08.2023

Zachwaszczenie trawnika to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się właściciele przydomowych ogrodów. Wystarczy nieco zaniedbać dbanie o murawę, aby w ciągu dosłownie kilku tygodni przybyło na niej mnóstwo chwastów. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto kilka możliwych rozwiązań.

Ręczne usuwanie chwastów

Ta metoda będzie skuteczna w przypadku niewielkiego trawnika o średnim stopniu zachwaszczenia. Ręczne usuwanie chwastów jest trudne, mozolne i zajmuje mnóstwo czasu, natomiast może przynieść dobre efekty i – co dla wielu osób stanowi istotny argument – jest w pełni ekologiczne.

Oprysk

Jeśli chwastów jest bardzo dużo i zaczynają one dominować na trawą, to jedynym ratunkiem może się okazać chemiczny oprysk. Stosujemy preparat na rośliny dwuliścienne, który jest bezpieczny dla trawy. Efekty oprysku zaczną być widoczne po kilku dniach, a po kilku tygodniach po chwastach nie powinno być już śladu. Może się jednak okazać, że konieczne będzie miejscowe dosianie trawy.

Założenie nowego trawnika

Zdarza się, że stan trawnika jest na tyle zły, iż żadne półśrodki nie zdadzą egzaminu. Jeśli trawnik praktycznie zamienił się w łąkę i nie ma szans na jego uratowanie poprzez opryski i nawożenie, to najlepszym rozwiązanie będzie założenie murawy od nowa.

W tym celu zrywamy starą darń, przekopujemy ziemię, równamy, ubijamy i wysiewamy trawę. Przy ponownym zakładaniu trawnika warto postawić na odmianę, która lepiej poradzi sobie w naszym ogrodzie, na przykład tolerującą ciężki, nieprzepuszczalny grunt, wymagającą rzadszego podlewania etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie