Własny ogród, zwłaszcza o dużej powierzchni, daje szerokie pole do popisu w zakresie jego zaaranżowania. Wiele osób z góry zakłada, że znajdą się w nim wysokie drzewa iglaste i liściaste. Powodem jest nie tylko estetyka, ale też chęć odgrodzenia się od sąsiadów czy ruchliwej ulicy. Decydując się na zasadzenie wysokich drzew trzeba jednak rozważyć konsekwencje tego ruchu.
Przede wszystkim wysokie drzewa zacieniają działkę, ale też sam dom. Jest to o tyle istotna kwestia, że jeśli za jakiś czas inwestorzy postanowią na przykład założyć instalację fotowoltaiczną, to jej efektywność może być mocno ograniczona z powodu cienia rzucanego przez okoliczne drzewa. Warto się więc nad tym dokładnie zastanowić.
Wysokie drzewa są również dość ekspansywne. Oznacza to, że zagarniają dla siebie mnóstwo przestrzeni, a to oczywiście utrudnia prowadzenie innych roślin. Nie wszystkie gatunki dobrze czują się w towarzystwie drzew o wysokości kilkunastu metrów. Dlatego swój pomysł warto wcześniej skonsultować z zawodowym ogrodnikiem lub botanikiem, który podpowie, czy i jak można zaaranżować ogród, aby dobrze czuły się w nim zarówno wysokie drzewa, jak i rośliny ozdobne.
Nie zapominajmy również o tym, że w pewnym momencie wysokie drzewa mogą stać się niebezpieczne dla budynku. Podczas wichury, nawałnicy czy burzy istnieje ryzyko przewrócenia się drzewa na dach, upadku ciężkiej gałęzi i wybicia przez nią szyby czy po prostu uderzenia pioruna, co doprowadzi do pożaru w ogrodzie.
Podstawową zaletą jest oczywiście efektowny wygląd drzew. W czasach, gdy większość ogrodów jest projektowana na „jedno kopyto”, z dominacją iglaków ozdobnych, rodzime gatunki stanowią miłą dla oka odmianę. Brzozowy zagajnik, piękny klon czy nawet dąb w ogrodzie na pewno będą się prezentować zjawiskowo.
Wysokie drzewa wprowadzają do ogrodu sielski klimat. Dzięki nim zielona przestrzeń wokół domu staje się bardziej intymna. Rozłożyste korony pozwalają odseparować się od sąsiadów, ruchliwej ulicy, zanieczyszczeń. Rodzime gatunki drzew mają również bardzo dobry wpływ na mikroklimat i jakość powietrza.