Wymiana starych fug krok po kroku

Andrzej Winnicki
30.11.2022

Fugi po kilku latach użytkowania np. łazienki mogą prezentować się mało estetycznie. Pojawiają się na nich przebarwienia i trudne do usunięcia zabrudzenia. Zamiast męczyć się z szorowaniem fug (bez gwarancji dobrego efektu), lepiej będzie je po prostu wymienić. Jak się za to zabrać? Oto procedura krok po kroku.

Krok 1: wycinamy fugi

Zacznijmy od tego, że jeśli stare fugi są twarde i stabilne, to chcąc je tylko odświeżyć nie trzeba ich wcale usuwać w całości. Dobry efekt może przynieść częściowe wyskrobanie fug w taki sposób, aby w spoinie powstał rowek na odrobinę nowej masy. W tym celu używamy skrobaka, nożyka czy nawet śrubokrętu z płaską końcówką. Praca jest żmudna i męcząca, ale zaoszczędzi nam to totalnego bałaganu.

Jeśli natomiast chcesz wymienić fugi w całości, to nie pozostaje nic innego jak usunąć stare spoiny przy pomocy szlifierki kątowej, dłutka i młotka. Przygotuj się na duże zapylenie w pomieszczeniu, pamiętając o założeniu okularów ochronnych i maski przeciwpyłowej.

Krok 2: oczyszczamy spoiny

Po usunięciu lub wyskrobaniu starych fug, należy dokładnie oczyścić spoiny. Można do tego użyć odkurzacza przemysłowego. Ważne, aby w spoinach nie został żaden pył czy fragmenty starych fug, ponieważ może to spowodować powstanie nieestetycznych przebarwień.

Krok 3: nowa fuga

Przygotowanie fugi nie jest niczym skomplikowanym – wystarczy przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Pamiętaj, aby nie rozrabiać od razu całości. Fuga jest bardzo wydajna, dlatego jeśli chcesz jedynie nałożyć nową spoinę na starą, to przygotuj sobie odrobinę masy i najwyżej dorabiaj ją na bieżąco.

Do fugowania używamy szpachelki i tzw. fugówki, czyli gumowej pacy. Na koniec przecieramy powierzchnię wilgotną gąbką, aby wygładzić spoiny i usunąć nadmiar masy. Ostatnim etapem jest przetarcie powierzchni płytek wilgotną ścierką – chodzi o to, aby nie zostawić resztek fugi, która szybko zasycha i byłaby trudna do usunięcia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie