Własny dom w kilka miesięcy od wbicia łopaty? To naprawdę jest możliwe!

Antoni Kwapisz
13.08.2019

Budowa domu systemem gospodarczym (czyli na własną rękę, bez wsparcia dewelopera) kojarzy się z koszmarem, nieprzespanymi nocami i wielomiesięczną walką z nierzetelnymi wykonawcami. Mimo to w Polsce wciąż przybywa budynków jednorodzinnych. Coraz więcej prywatnych inwestorów stawia na technologie, dzięki którym wprowadzenie się do nowego domu jest możliwe w ciągu nawet 3-4 miesięcy od przysłowiowego wbicia łopaty. O jakich technologiach mowa? Opisujemy je w naszym poradniku.

Budowa domu metodą szkieletową

To hit w świecie budownictwa jednorodzinnego. Domy szkieletowe, wzorowane na tych, które od wielu lat są stawiane chociażby w Skandynawii, mają zasadniczą zaletę: powstają w błyskawicznym tempie. Obecnie nie ma wielkiego problemu, aby zamieszkać w takim budynku już po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac. Jak to możliwe?

Po pierwsze: technologia szkieletowa umożliwia bardzo szybkie postawienie konstrukcji z drewna. Po drugie: w procesie budowlanym nie używa się dużych ilości wody i mokrych zapraw, dzięki czemu budynek nie musi schnąć i nie są konieczne przerwy technologiczne (brak lanego stropu, tynków cementowych czy gipsowych, nierzadko także betonowej posadzki). To wszystko sprawia, że poszczególne prace mogą być prowadzone praktycznie jednocześnie.

Budowa domu z prefabrykatów

Jeśli komuś nie do końca odpowiada wizja zamieszkania w domu z drewna, to ciekawym wyborem może być budynek wykonany z prefabrykatów. Taki dom praktycznie powstaje w fabryce, w której przygotowuje się gotowe elementy konstrukcje wymagające jedynie zamontowania na placu budowy. Na działkę przyjeżdżają więc ściany, strop, więźba. Znacząco przyspiesza to roboty budowlane i umożliwia postawienie konstrukcji domu w ciągu – uwaga – kilku dni. Wówczas pozostaje już tylko wykończeniówka.

Dom z bali

Marzenie wielu osób, które nie jest wcale aż tak drogie, jak się wydaje. Domy z bali mają liczne zalety, wśród których warto wymienić efektowny wygląd, dobre właściwości termiczne oraz specyficzny, przyjazny człowiekowi mikroklimat. W budowie takich domów specjalizują się ekipy z Podhala, które nie mają problemu z realizacją inwestycji w dowolnym zakątku Polski.

Po zamówieniu wymaganych elementów konstrukcyjnych budynku są one przywożone na plac budowy, gdzie następnie składają je fachowcy. Budowa domu z bali „pod klucz”, nie licząc czasu oczekiwania na gotowe elementy i przygotowania fundamentu, średnio zajmuje 3 miesiące.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie