Od sterowania oświetleniem zależy wygoda funkcjonowania w domowych wnętrzach. Rozwiązań dostępnych na rynku jest naprawdę wiele. O czym trzeba zatem pamiętać, żeby wybrać najlepsze z nich?
Oprócz tradycyjnych włączników światła można spotkać się z licznymi urządzeniami do sterowania zdalnego. Kiedy mogą się one okazać szczególnie przydatne? O tym opowiemy poniżej.
Dlaczego sterowanie oświetleniem jest tak ważne? Oczywiście podstawowym elementem każdego systemu oświetleniowego w domowych wnętrzach są lampy. Montuje się różne typy opraw, które sprawdzają się do rozmaitych zadań.
Nie da się jednak w pełni korzystać z poszczególnych punktów świetlnych, jeśli nie zadba się o prawidłowe rozplanowanie urządzeń do sterowania oświetleniem. To one gwarantują bezpieczeństwo i komfort podczas przemieszczania się po wnętrzach. Właściwe rozmieszczenie włączników lub skorzystanie z rozwiązań zdalnych minimalizuje ryzyko potknięć i upadków w ciemnościach. Dzięki temu dom staje się znacznie wygodniejszy.
Podstawowym urządzeniem do sterowania oświetleniem pozostają włączniki światła. Nie zawsze muszą mieć one jednak klasyczną, przyciskową formę.
W ofercie wielu sklepów takich, jak choćby Gajwer, pojawiają się bowiem nowoczesne rozwiązania, w tym niezmiernie funkcjonalne włączniki dotykowe. Zazwyczaj są to płaskie tafle ze szkła hartowanego, wyróżniające się olbrzymią wygodą stosowania, trwałością oraz sporymi walorami estetycznymi. W efekcie włączniki nie tylko gwarantują komfort przemieszczania się po domu, ale też stają się istotnym elementem aranżacji wnętrza.
Istnieje szereg rozwiązań zdalnych, które pozwalają na kontrolowanie i personalizację oświetlenia w każdym pomieszczeniu.
Do najpopularniejszych produktów zaliczają się:
Piloty i aplikacje dają wysoki komfort sterowania oświetleniem. Szczególnie dużo możliwości przynosi używanie aplikacji. Dzięki nim włącza się i wyłącza lampy lub całe zespoły produktów oświetleniowych. Oprócz tego za pośrednictwem telefonu albo tabletu można zmienić natężenie światła, stworzyć harmonogram oświetleniowy, a niekiedy nawet dopasować temperaturę barwową i kolor światła, jeśli używa się nowoczesnych źródeł światła LED.
Niektóre produkty oświetleniowe współpracują z popularnymi asystentami głosowymi. Dzięki temu udaje się kontrolować oświetlenie bez konieczności odrywania się od obowiązków lub przerywania przyjemnego wypoczynku.
Wielkim wsparciem dla różnych urządzeń do sterowania oświetleniem są praktyczne czujniki, np. zmierzchu lub ruchu. Wykorzystuje się je w domach i ogrodach dla usprawnienia działania całego systemu oraz podniesienia komfortu użytkowania danych przestrzeni.
Nowoczesne technologie pozwalają na stosowanie różnych rozwiązań do sterowania oświetleniem. Można używać włączniki – tradycyjne lub panele dotykowe, postawić na urządzenia do zarządzania zdalnego lub stworzyć model mieszany taki, który najlepiej będzie odpowiadał oczekiwaniom domowników.
Artykuł partnera.