W jaki sposób doprowadzić wodę ze studni do domu?

Krzysztof Jagielski
07.10.2022

Dostęp do własnej studni to z jednej strony duże udogodnienie, bo nie trzeba polegać jedynie na wodzie z wodociągu, a z drugiej – ogromna oszczędność. Nic więc dziwnego, że osoby, które mają taką możliwość, chętnie wykorzystują wodę pochodzącą ze studni. Problem pojawia się jednak w momencie, w którym chciałoby się doprowadzić wodę bezpośrednio do domu. Na szczęście wystarczy zainwestować w nowoczesny zestaw hydroforowy, aby uprościć cały proces.

  1. Woda ze studni czy z sieci wodociągowej?
  2. Jak doprowadzić wodę ze studni do domu?
  3. Jak działa hydrofor?

Jeżeli więc zastanawiasz się, jak doprowadzić wodę ze studni do domu, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Znajdziesz tu również informacje o tym, jaki sprzęt należy kupić, aby można było cieszyć się darmową wodą z przydomowej studni, a także jak działa hydrofor.

Woda ze studni czy z sieci wodociągowej?

Nie da się zaprzeczyć, że pobór wody z sieci wodociągowej to najprostsze rozwiązanie, którego największą zaletą jest to, że domownicy nie muszą się martwić o jakość wody. Z drugiej strony doprowadzenie wody ze studni pozwala uniknąć wielu opłat, które w zależności od tego, jak duże jest roczne zużycie, mogą przełożyć się na naprawdę duże kwoty. Wywiercenie własnego ujęcia wody pozwoli również zyskać darmową wodę do podlewania roślin lub trawnika. Jeżeli zastosowana technologia wykonania odwiertu oraz całej instalacji będzie na wysokim poziomie, takie rozwiązanie bez problemu posłuży przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel gruntu może korzystać z dostępnych wód podziemnych, przy czym głębokość odwiertu nie może przekraczać 30 metrów, a pobór wody powinien być mniejszy niż pięć metrów sześciennych na dobę.

Jak doprowadzić wodę ze studni do domu?

W celu uniezależnienia się od przyłącza wodociągowego, a co za tym idzie, również od drogiej wody użytkowej, należy przygotować własną instalację wodną. Chociaż wydaje się to skomplikowane i wymaga starannego przemyślenia wielu elementów (przykładem może być głębokość lustra wody, głębokość odwiertu studni oraz sposób wykonania instalacji rur osłonowych), to efektem wszystkich podjętych prac będzie dostęp do darmowej wody. Jeżeli natomiast chodzi o dobór najlepszej instalacji wodnej, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Dużym udogodnieniem dla klientów są gotowe zestawy hydroforowe, które można znaleźć w sklepie: https://ogrody24.pl/zestawy/zestawy-hydroforowe. Tego typu zestawy pozwalają zautomatyzować proces dostarczania wody z przydomowej studni do domu. Najczęściej wykorzystuje się je przy domach jednorodzinnych, ale sprawdzą się również w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Standardowy zestaw hydroforowy składa się z takich elementów jak: zbiornik ciśnieniowy, pompa ssąca, zawory kulowe i zwrotne, włącznik ciśnieniowy, czujniki zabezpieczające i kolektory.

Jak działa hydrofor?

Przy okazji warto wspomnieć o tym, jak działa hydrofor. Jest on niezbędny, aby można było utrzymać stałe ciśnienie wody. Najczęściej wykorzystuje się go właśnie przy czerpaniu wody z własnej studni. W momencie, w którym ciśnienie jest za niskie, włącza się pompa odpowiedzialna za pobieranie wody ze studni. To prowadzi do wzrostu ciśnienia w hydroforze, aż do optymalnej wartości. Wówczas pompa zostaje wyłączona.

Warto również rozważyć zagospodarowanie wody deszczowej, która się świetnie nadaje do wykorzystania w ogrodzie. Dodając pompę głębinową, można obniżyć rachunki za wodę. To natomiast ma obecnie duże znaczenie dla wielu osób.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie