Ustawienia głowicy grzejnikowej

Krzysztof Jagielski
10.10.2024

Głowica grzejnikowa umożliwia indywidualne sterowanie temperaturą w danym pomieszczeniu i jest podstawowym sposobem na pogodzenie komfortu termicznego z wysokością rachunków za ogrzewanie. Co oznaczają poszczególne ustawienia głowicy grzejnikowej? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

0 (symbol śnieżynki)

W tym ustawieniu głowicy grzejnik jest całkowicie wyłączony, ale zabezpieczony przed zamarzaniem wody w układzie. Jeśli temperatura spadnie poniżej około 6-7°C, grzejnik zacznie działać, aby zapobiec zamarznięciu wody w rurach.

1

W tym ustawieniu temperatura grzejnika mieści się w zakresie od około 12 do 14°C. Ustawienie minimalnej temperatury jest odpowiednie dla rzadko używanych pomieszczeń. Może też być dobre na czas dłuższej nieobecności domowników.

2

W tym ustawieniu temperatura grzejnika wynosi około 16-17°C. Wprowadzamy je w pomieszczeniach, w których nie potrzebujemy wysokiego komfortu termicznego, np. w rzadziej odwiedzanym gabinecie.

3

Jest to optymalne ustawienie, które umożliwia uzyskanie temperatury grzejnika na poziomie około 20-21°C. Gwarantuje to wystarczający komfort termiczny w ciągu dnia, zwłaszcza w sypialniach i salonie.

4

W tym ustawieniu głowicy grzejnik powinien osiągnąć temperaturę około 24-25°C, co jest odpowiednie dla pomieszczeń, w których oczekujemy wysokiego komfortu termicznego, przede wszystkim w łazience czy w pokoju starszej osoby.

5

To maksymalne ustawienie głowicy, przy którym temperatura grzejnika powinna osiągnąć około 28-30°C. Ustawiamy je wtedy, gdy chcemy bardzo szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu lub w sytuacji, gdy powierzchnia grzejników została źle dobrana do wielkości pomieszczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie