Własna garderoba to marzenie niejednej osoby, która dziś ma problem z funkcjonalnym przechowywaniem ubrań. Takie pomieszczenie można wydzielić np. z części sypialni, zyskując tym samym przestrzeń, która pozwoli uporządkować rzeczy i zyskać do nich wygodny dostęp. Garderoba wcale nie musi być duża. Ważne, aby była dobrze przemyślana, co oczywiście wymaga projektu i sprytnego wykonania. Sprawdź kilka zasad, którymi warto się kierować.
To ważne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Prawda jest taka, że aby posiadanie garderoby miało sens, musi to być pomieszczenie o powierzchni minimum 3-3,5 metra kwadratowego. Klitka nie będzie ani funkcjonalna, ani wygodna, bo trudno się w niej poruszać, nie wspominając już o komfortowym zakładaniu ubrań. Dlatego jeśli masz bardzo małe mieszkanie, to rozsądniejszym wyborem może się okazać zlecenie wykonania szafy w zabudowie, z przesuwnymi drzwiami, wieloma wieszakami i szufladami na drobniejsze ubrania.
Jest niezbędne w każdej garderobie. Nie może to być tylko jedna lampka, która z ledwością doświetli garderobę i pozwoli „wymacać” poszukiwane ubrania. Stawiamy na mocne, górne oświetlenie, dzięki któremu cała przestrzeń garderoby będzie dobrze widoczna.
W małej i nieustawnej garderobie trudno będzie wykonać zabudowę meblową, która z jednej strony zapewni właścicielom wygodny dostęp do ubrań i pozwoli pomieścić wszystkie rzeczy, a z drugiej nie będzie kosztować majątku. W takiej sytuacji warto rozważyć wybór prostego, taniego, a przy tym całkiem funkcjonalnego rozwiązania, jakim są mobilne wieszaki i szafy tekstylne, zapinane na zamek.
Takie elementy można kupić już za kilkadziesiąt złotych za sztukę. Łatwo jest wpasować je w nawet nietypową i nieustawną przestrzeń. To może być również fajny pomysł na etap przejściowy, kiedy właścicieli nie stać jeszcze na usługę stolarza, ale powoli odkładają na to pieniądze.
Nawet w sklepach meblowych można dziś kupić całe systemy do przechowywania ubrań w garderobie. Warto się tym inspirować, aby stworzyć projekt pomieszczenia, które zaspokoi potrzeby właścicieli. Częstym błędem jest przechowywanie ubrań w garderobie bez ładu i składu, co szybko prowadzi do tego, że pomieszczenie staje się zagracone i kompletnie niefunkcjonalne.