Techniki udrażniania rur w kanalizacji przydomowej i nie tylko

Remigisz Szulc
29.03.2021

Każdy człowiek, czy to mieszkaniec miasta, czy wsi, mieszkania czy domu, spotkał się choć raz w życiu z problemem zatkanej rury kanalizacyjnej. Jest to sprawa kłopotliwa, nieprzyjemna i często pociągająca za sobą mnóstwo niefortunnych wydarzeń, które mogą zakończyć się zniszczeniami i dużymi kosztami naprawy. Oprócz tego zapchana lub niedrożna rura kanalizacyjna stwarza problemy logistyczne - nie możemy korzystać z łazienki, toalety czy sprzętów domowych, co znacznie utrudnia funkcjonowanie. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zapchaną rurę i jakie metody i techniki na przepychanie rur kanalizacyjnych można wykorzystać, by zlikwidować awarię. 

  1. Zapchana rura kanalizacyjna i co dalej?
  2. Metoda mechaniczna udrażnianie rur.
  3. Metoda wysokociśnieniowa i WUKO na przepychanie większych zatorów. 

Zapchana rura kanalizacyjna, i co dalej?

Woda w zlewie stoi i nie chce spłynąć? Zmywarka wyświetla komunikat błędu związany z niedrożną rurą? To sytuacja, z którą spotkał się każdy z nas. Co więcej - zdarza się dość często, więc warto wiedzieć, jak postępować, by sprawnie to rozwiązać. Aby nie przynieść sobie więcej szkody niż pożytku, warto zdecydować się na pomoc fachowca. Samodzielne "grzebanie" w rurach, bez specjalistycznej wiedzy technicznej, może skończyć się niemałą powodzią, zepsuciem sprzętu, a w najgorszym wypadku nawet zagrażać życiu w wyniku zalania części elektrycznych urządzeń znajdujących się nieopodal. Przepychanie rur to niełatwe zadanie, wymagające doświadczenia. Zostawmy więc sprawę fachowcom i nie eksperymentujmy z własnym mieszkaniem.

Metoda mechaniczna udrażnianie rur.

Metoda mechaniczna polega na wykorzystaniu sprężyn elektrycznych. Jest stosowana, gdy udrażnianie rur ma odbyć się w rejonie kanalizacji wewnętrznej - piony, poziomy, podejścia zlewozmywakowe czy toaletowe. Polega na wprowadzeniu do rury sprężyny elektrycznej, która wykonuje automatyczne ruchy w prawo lub lewo, udrażniając rurę. Sprawność procesu wynika bezpośrednio z umiejętności doboru średnicy sprężyny do wymiarów rury. Jest to metoda, którą stosuje się na niewielkich dystansach, jakimi na ogół charakteryzują się warunki domowe czy mieszkaniowe. 

Metoda wysokociśnieniowa i WUKO na przepychanie większych zatorów. 

To metoda nieco inna, a przy tym posiadająca również funkcję czyszczenia rur, a więc zapobiegania przyszłym niedrożnościom. Polega na wprowadzeniu do rury specjalistycznego sprzętu, działającego pod ciśnieniem, a wraz z nim głowic odpowiedniego rozmiaru. Odpowiednio skierowany strumień wody wykonuje proces udrażniania rur, a także ich czyszczenia. Ta metoda dobrze sprawdza się w kanalizacji zewnętrznej oraz tam gdzie metoda mechaniczna nie działa. Bardzo wysokie ciśnienie wody oraz mechaniczny drenaż potrafi usunąć nawet bardzo trudne do pokonania przeszkody - korzenie drzew, materiały, kamienie. Co więcej - technika ta pozwala na usuwanie awarii znajdującej się nawet 90 metrów w głąb kanalizacji, co często pozwala na uniknięcie skuwania nawierzchni, które byłoby konieczne do zlikwidowania zatoru w sposób mechaniczny. 

Udrażnianie rur to zajęcie wymagające zaawansowanej wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania sieci kanalizacyjnej. Dzięki doświadczeniu i indywidualnemu rozpoznaniu rodzaju awarii, fachowiec może dobrać odpowiednią metodę tak, aby nie narażać klienta na niepotrzebne wydatki, a także zminimalizować ryzyko szkód, jakie wystąpią w procesie przepychania rur. Pamiętaj - nie staraj się udrażniać rur samemu, zaufaj specjalistom i pozwól, by wykonali pracę tak, by nie ucierpiało na tym Twoje lokum czy posesja. W razie pytań skontaktuj się z HydroService.org, pomożemy w ocenie sytuacji i usunięciu awarii wodno-kanalizacyjnej. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie