Szukamy mieszkania dla seniora. Jakie warunki musi spełniać mieszkanie przystosowane do potrzeb starszej osoby?

Maciej Piwowski
01.03.2022

Często jest tak, że starsza, samotna osoba decyduje się przekazać swoje dotychczasowe mieszkanie np. wnukowi i szuka dla siebie mniejszego, tańszego w utrzymaniu i wygodniejszego lokalu. Wybór wcale nie jest tak duży, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza, że mieszkanie dla seniora musi spełniać kilka podstawowych kryteriów. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Niska kondygnacja

To najważniejsza kwestia, a już na pewno w sytuacji, gdy senior ma trudności z poruszaniem się i zwyczajnie nie może codziennie wspinać się po schodach na wysoką kondygnację. Dlatego warto rozejrzeć się za mieszkaniem zlokalizowanym na parterze budynku wielorodzinnego, ewentualnie na pierwszym piętrze.

W przypadku mieszkania na wyższej kondygnacji obowiązkowa winda

Jeśli podaż mieszkań na parterze jest ograniczona, to można skupić się na lokalach na wyższych kondygnacjach. Warunek jest jeden: blok musi być wyposażony w windę. Na szczęście jest to dziś standard w przypadku nowego budownictwa. Windy znajdziemy nawet w blokach trzykondygnacyjnych.

Zwracamy uwagę na łazienkę

To właśnie łazienka w dużej mierze decyduje o tym, czy dane mieszkanie jest przystosowane do potrzeb osoby starszej, zwłaszcza z jakąś postacią niepełnosprawności. Na pewno nie powinna się w niej znajdować wanna, ponieważ seniorowi może być trudno się do niej dostać – grozi to nawet upadkiem i bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Lepszym rozwiązaniem jest prysznic z niskim brodzikiem, w którym jest dość miejsca na ustawienie siedziska.

Korzystnie skierowany balkon

Balkon może być dla starszej osoby podstawowym „oknem na świat”, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy jest on duży, komfortowy i korzystnie skierowany względem stron świata. Najlepszą opcją jest balkon od strony zachodniej – nie będzie na nim zbyt gorąco, ale też unikniemy problemu silnego, zimnego wiatru od północy i wschodu.

Sąsiedztwo

Mieszkanie dla seniora powinno znajdować się na osiedlu zdominowanym przez osoby w podobnym wieku. Dzięki temu starszy mieszkaniec nie będzie się czuć wyobcowany i być może nawet dość szybko nawiąże nowe znajomości. Idealnie byłoby, gdyby w tej samej klatce mieszkały osoby w wieku senioralnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.