Szkodliwość pianki poliuretanowej

Jerzy Biernacki
27.08.2019

Pianka poliuretanowa to coraz bardziej popularny materiał izolacyjny, który znajduje zastosowanie zarówno przy wykonywaniu ociepleń poddaszy, jak i fundamentów. Popularność pianki PUR wynika przede wszystkim z łatwości jej nanoszenia, a co za tym idzie relatywnie krótkiego czasu wykonania izolacji. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie o to, czy tego rodzaju materiał jest całkowicie bezpieczny.

Czy izolacja wykonana z pianki poliuretanowej jest szkodliwa dla zdrowia?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy pianka PUR jest szkodliwa, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić to czym jest i w jaki sposób wykonuje się przy jej pomocy izolacje. Pianka poliuretanowa jest to mieszanka różnego rodzaju polimerów (polioli), które w obecności katalizatora (izocyjanianów) wchodzą w reakcję z dwutlenkiem węgla i formują dość sztywną pianę. Piana taka rozszerzając się wypełnia dokładnie wszystkie powierzchnie, na których zostaje umieszczona. Dzięki temu tworzy bardzo skuteczną izolację pozbawioną mostków cieplnych. Do wykonywania izolacji stosuje się piankę otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Pierwsza z wymienionych zbudowana jest z otwartych komórek, pomiędzy którymi powietrze i woda może przemieszczać się swobodnie. Stosuje się ją do wykonywania izolacji poddaszy, na drewniane elementy dachu. Pianka drugiego rodzaju zbudowana jest z komórek zamkniętych, a całość jest nieprzepuszczalna dla wody i powietrza. Wykonuje się przy jej pomocy izolacje fundamentów, stropów, piwnic itp.

Pianka nakładana jest natryskowo i powstaje z połączenia dwóch, przechowywanych osobno, wymienionych wcześniej składników. Po utwardzeniu pianki, co następuje w przeciągu kilku minut, obydwa składniki są całkowicie związane. Pianka od tego momentu nie wydziela na zewnątrz żadnych gazów. Charakteryzuje się dużą trwałością, więc również nie pyli. Jest całkowicie bezpieczna, również kontaktowo. Izolacje wykonane z pianki PUR należą więc do bezpiecznych. Co więcej, izolacja poddasza wykonana przy pomocy pianki otwartokomórkowej pozwala drewnianej konstrukcji dachu oddychać, dzięki czemu w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko powstawania szkodliwych dla zdrowia zagrzybień. Dzięki temu izolacja wykonana z pianki poliuretanowej nie tylko nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale również w porównaniu do alternatywnych izolacji działa korzystnie chroniąc przed rozwojem szkodliwych i potencjalnie niebezpiecznych mikroorganizmów.

Czy praca z pianką PUR jest bezpieczna?

Zupełnie inaczej przedstawia się kwestia pracy z pianką PUR w momencie kiedy nie jest ona jeszcze całkowicie zastygnięta. Niebezpieczny w kontakcie jest przede wszystkim używany do wykonywania izolacji katalizator reakcji – różnego rodzaju izocyjaniany. Są one toksyczne dla człowieka zarówno kontaktowo (nie mogą mieć kontaktu z niezabezpieczoną skórą) oraz – przede wszystkim – wziewnie. Izocyjaniany są odpowiedzialne za powstawanie u człowieka chorób, które traktowane są jako choroby zawodowe osób z nimi pracujących. Powodują tak zwaną astmę zawodową, a także alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (w przypadku tej choroby czynnikiem może być nawet kontakt przez skórę). W pracy z pianką poliuretanową konieczne jest więc stosowanie odpowiednich, skutecznych środków ochrony osobistej. Do zabezpieczenia dróg oddechowych i oczu stosuje się maski z filtrem zasłaniające twarz. Do ochrony skóry wystarczy lekki, ale szczelnie osłaniający kombinezon.

Innym niebezpieczeństwem związanym z pracą z pianką PUR jest fakt, że bardzo łatwo przykleja się do różnych powierzchni, a jeżeli dostanie się do oczu, uszu, czy na nieosłoniętą skórę może spowodować fizyczne uszkodzenie. Zniszczeniu może ulec również odzież osób pracujących z pianką. Dlatego również stosuje się szczelnie osłaniające kombinezony ochronne. W idealnych warunkach praca z pianką poliuretanową powinna być wykonywana w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Należy pamiętać, że podczas wykonywania izolacji pianką PUR używa się składników w formie płynnej. Nie unoszą się one w powietrzu przez długi czas, a sama pianka wystyga w przeciągu kilku minut. Po tym czasie pomieszczenie, w którym wykonano izolację jest bezpieczne i nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie