Szklarnia ze szkła czy poliwęglanu? Porównanie i wnioski

Krzysztof Jagielski
06.02.2020

Od zarania dziejów człowiek szuka rozwiązań, które pozwolą mu na optymalizację upraw i zwiększenie ich wydajności. Budowa szklarni jest kolejnym krokiem na tej drodze, aczkolwiek - ze względu na postęp technologiczny - również i tutaj decyzja nie jest prosta. Istnieją bowiem dwa podstawowe rodzaje szklarni: szklane i poliwęglanowe. Którą z nich lepiej wybrać? Analiza porównawcza pozwoli dać ostateczny wniosek, które rozwiązanie jest lepsze.

Szklarnie szklane czy poliwęglanowe - co wybrać?

Odpowiedź jest prosta: szklarnia poliwęglanowa jest lepsza od szklanej. I nie dlatego, że poliwęglan jest materiałem nowocześniejszym i "modnym". Lepsza jest po prostu dlatego, że posiada właściwości, które dla szklarni szklanych są nieosiągalne.

Więcej szczegółów: sklep.arlenteam.pl/szklarnie-z-poliweglanu 

1. Cena - czyli koszt budowy szklarni

Pierwszą taką właściwością jest po prostu... cena. Konstrukcja szklana to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych (jeśli nie więcej). Za analogiczną szklarnię poliwęglanową płaci się nawet dwukrotnie mniej. Owszem, szklarnię szklaną można zbudować samemu (i często taniej), ale problemem pozostają przepisy, w myśl których postawienie konstrukcji budowlanej o powierzchni powyżej 25m2, wiąże się z koniecznością uzyskania kosztownego zezwolenia.

2. Ciężar - kolejny istotny problem

Konstrukcje szklane są znacznie cięższe od swych poliwęglanowych odpowiedników. Budowa szklarni szklanej będzie się zatem wiązać z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia terenu, co jest istotne zwłaszcza w kontekście podmycia gruntu. Szklarnie poliwęglanowe są o wiele lżejsze, przez co nie oddziałują tak bardzo na grunt i nie wymagają wylania fundamentu.

3. Naprawa i bezpieczeństwo

Szkło jest twarde, ale jednocześnie kruche. Szklarnia szklana może łatwo ulec uszkodzeniu a jej naprawa nie zawsze jest łatwa i bezpieczna. Poza tym przebywanie w szklarni podczas intensywnych opadów deszczu lub gradu, może być zwyczajnie niebezpieczne. Szklarnie poliwęglanowe znacznie łatwiej znoszą silne oddziaływania mechaniczne. Poza tym poszczególne okienka można łatwo wymienić, stosując proste narzędzia dostępne w każdym gospodarstwie domowym.

4. Ochrona roślin

Szklarnie szklane są nie tylko bardziej wrażliwe na silne opady (np. gradobicie), ale też o wiele gorzej znoszą promieniowanie ultrafioletowe. Standardowe płaty poliwęglanowe posiadają odpowiedni filtr, który zabezpieczenia rośliny przed promieniami UV, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób i uszkodzenia plonów. Nawiasem mówiąc przebywanie w takiej szklarni jest o wiele bezpieczniejsze.

Czy poliwęglan ma wady?

Owszem, szklarnie poliwęglanowe również mają swoje słabe strony. Jedną z nich jest tak zwane "zmęczenie materiału". Poliwęglan źle znosi długotrwałe oddziaływanie intensywnych promieni słonecznych. Może się okazać, że po kilku latach konieczna będzie wymiana wszystkich płatów poliwęglanowych. Na szczęście łatwo można je zamówić i wymienić.

Podsumowanie

Wybór określonego typu szklarni należy oczywiście do inwestora. Niemniej to właśnie szklarnie poliwęglanowe są - pomimo swych wad - swoistym krokiem naprzód. Ich główną zaletą są stosunkowo niskie koszty eksploatacji, wynikające z ceny poliwęglanu i jego odporności zwłaszcza na mechaniczne oddziaływania zewnętrzne. Warto pamiętać, że płyta komorowa poliweglanowa dobrej jakości trzyma ciepło 4-6 razy bardziej niz szkło. Poza tym szklarnie poliwęglanowe są znacznie bezpieczniejsze i nie wymagają przestrzegania wielu środków ostrożności.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie