Szambo betonowe czy plastikowe? Oto jest pytanie

Jerzy Biernacki
19.12.2019

Częstym pytaniem jakie zadają sobie osoby, które planują budowę własnego domu i nie mają możliwości podłączenia ścieków do kanalizacji jest wybór pomiędzy szambem betonowym a plastikowym. Sprawdźmy czym właściwie różnią się te zbiorniki na ścieki.

Odbiór bieżących nieczystości to jeden z podstawowych problemów, któremu należy sprostać na możliwie wczesnym etapie budowy domu. Przedsięwzięcie to jest stosunkowo proste na terenach objętych działaniem komunalnej sieci kanalizacyjnej, jednak wciąż duża część naszego kraju znajduje się poza obrębem działania tego systemu. W takim wypadku na właścicielu posesji spoczywa obowiązek odpowiedniego, a więc zgodnego z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa, sposobu odprowadzenia, przechowywania i przekazywania do dalszej utylizacji wszelkich nieczystości powstających w gospodarstwie domowym.

Przydomowe szambo na ścieki

Wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest przydomowe szambo. Jego zasadniczym elementem jest zbiornik na nieczystości oraz system dopływu połączony z instalacją kanalizacyjną w domu. Zarówno instalacja, jak i zbiornik zostają wkopane w ziemię, nie szpecą więc posesji i nie zabierają cennego miejsca. Pojemność zbiornika powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, warto jednak pamiętać, że szamba o pojemności nieprzekraczającej 10m3 wymaga jedynie zgłoszenia, natomiast instalacja większych zbiorników wiąże się z nieco bardziej złożoną procedurą formalną.

Jakie szambo wybrać? Betonowe czy z tworzyw sztucznych?

Poza kwestią pojemności, jednym z podstawowych dylematów, z jakimi borykają się przyszli nabywcy jest materiał, z którego wykonany będzie zbiornik. W ofercie rynkowej znajdziemy dwa dominujące typy szamb - plastikowe oraz betonowe. Przyjrzyjmy się każdemu z nich i spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, które z rozwiązań będzie optymalne dla naszych potrzeb. Na wstępie jednak warto nakreślić kilka uwarunkowań którym, niezależnie od rodzaju, będzie podlegało każde szambo.

Zgodnie z wymogami prawnymi zbiornik musi być całkowicie szczelny oraz posiadać właściwy system wentylacji. Wszelkie wycieki tak ze zbiornika, jak i z poszczególnych elementów instalacji są całkowicie niedopuszczalne. Zbiornik znajdzie się pod ziemią, gdzie będzie narażony na naturalny nacisk gleby i działanie wód gruntowych. Dodatkowo, takie umiejscowienie sprawia, że ewentualne naprawy będą bardzo kosztowne i kłopotliwe, a często po prostu niemożliwe do przeprowadzenia. Szambo powinno być więc wytrzymałe i zdolne do utrzymania cech konstrukcyjnych przez jak najdłuższy okres eksploatacji.

Szamba betonowe

Szambo betonowe charakteryzuje się dużą solidnością. Wzmacniany beton posiada ogromną trwałość, a także jest wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych. Ten fakt ma kluczowe znaczenie jeśli nad zbiornikiem planujemy przeprowadzenie ciągów komunikacyjnych, na przykład podjazdu, czy też wjazdu do garażu. Naturalną konsekwencją użycia betonu jest duża waga całej konstrukcji. Wysoka masa jest wadą w chwili transportu i montażu, jednak już po instalacji staje się ona zaletą. Duży ciężar sprzyja stabilnemu osadzeniu zbiornika w wykopie, zapobiega także wypchnięciu go na zewnątrz przez napierające wody gruntowe. Warto zwrócić uwagę na kwestię kosztów - szambo betonowe o pojemności 10m3 gwarantującej wygodną obsługę czteroosobowej rodziny to wydatek rzędu 2 100 zł.

Szamba plastikowe

Szambo plastikowe, produkowane z dedykowanych tworzyw, jest zdecydowanie lżejsze. Waga zbiornika nie jest liczona w tonach, jak w przypadku szamb betonowych, lecz w kilogramach, co znacznie ogranicza koszty transportu i ułatwia prace instalacyjne. Jednak w tym miejscu zalety się kończą. Zabezpieczenie lekkiego zbiornika wymaga odpowiedniego zakotwienia w gruncie, co generuje dodatkowe prace ziemne. Nad posadowionym szambem plastikowym nie jest też możliwe prowadzenie podjazdów dla samochodów. Istnieją wprawdzie zbiorniki specjalnie wzmacniane, producenci proponują również montaż płyt betonowych nad zbiornikami, jednak są to czynności wymagające dodatkowego czasu i podnoszące koszty. A te już w momencie zakupu nie są małe. Zbiornik plastikowy jest około czterokrotnie droższy od swojego odpowiednika w wykonaniu betonowym.

Podsumowując - szambo betonowe jest rozwiązaniem zdecydowanie trwalszym, bezpieczniejszym i wygodniejszym w eksploatacji. Jego jedyną wadą są ewentualne uciążliwości związane z logistyka i montażem, można im jednak zapobiec korzystając z usług producentów oferujących usługi transportowe oraz instalacyjne. Zakup takiego pakietu jest nie tylko korzystny ekonomicznie, ale też stanowi gwarancję profesjonalnie przeprowadzonych prac.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie