Szafa przesuwna do stylu kolonialnego – zobacz nasze pomysły!

Maciej Piwowski
18.03.2022

Nowoczesna szafa przesuwna odnajduje się w wielu stylach wnętrzarskich. Dziś przyjrzymy się, w jaki sposób wpasować ją w nurt kolonialny. Jakie kolory mebla wybierać? Czym może się on wyróżniać? Zapraszamy do lektury!

Co charakteryzuje nurt kolonialny?

Korzenie stylu sięgają XIX wieku. Wielka Brytania posiadała wówczas zamorskie terytoria. Zasiedlający je arystokraci mieli jednak problem ze sprowadzanymi tam rodzimymi meblami. Szafy, kredensy i inne drewniane elementy nie sprawdzały się w wilgotnym klimacie. Dlatego też zaczęto korzystać z lokalnych dóbr i zamawiać umeblowanie z drewna tekowego, palisandrowego albo venge. Na popularności zyskiwały lokalne dodatki i ozdoby. I tak narodził się styl kolonialny! Dziś wyróżniają go:

  • meble z ciemnego drewna, z widocznym usłojeniem (możesz zamówić szafę przesuwną w takim właśnie stylu – o tym dalej!),
  • kolory ziemi – brązy, zielenie, beże, piaskowy – przełamywane niekiedy ciepłym pomarańczem czy żółcią,
  • dekoracyjne płytki i kafelki,
  • oryginalne dodatki: wzorzyste dywany, lampy, przedmioty rękodzielnicze (afrykańskie maski, figurki itp.),
  • zdobienia takie jak motywy zwierzęce, pięknie prezentujące się np. na szafie przesuwnej,
  • naturalne materiały: bawełna, len oraz skóry.

Jak zatem wprowadzić ten styl do wybranego pomieszczenia? Zacznij od przygotowania podłóg i ścian, a następnie skompletuj umeblowanie: https://www.komandor.pl/blog/szafa-przesuwna-co-warto-o-niej-wiedziec

Kolorystyka mebli – Afryka czy Azja?

Inspirujesz się wzornictwem afrykańskim? Dobrym wyborem będą więc forniry lub płyty meblowe, imitujące mahoń. Jaka to barwa? Jest to brąz, wpadający w ciepłe, rudoczerwone nuty. Szafa przesuwna w tej tonacji może być skonstruowana z płyt w odcieniu Jabłoń Locarno (https://www.komandor.pl/meble/szafy-przesuwne). Gdy zechcesz natomiast jeszcze ciemniejszy brąz, sprawdzą się ciemne orzechy.

Kolonializm z nutą indyjską kojarzy się z palisandrem i drewnem tekowym. Tutaj ciekawą formą naśladownictwa może być wykorzystanie do konstrukcji szafy przesuwnej płyty w barwie Buk Bavaria. Warto też rozważyć materiały o widocznym usłojeniu – tak typowym dla teku. Nie masz pomysłu, które tworzywo będzie najlepiej imitowało styl kolonialny? Komandor https://www.komandor.pl/ ma do wyboru wiele opcji. Pracownicy chętnie doradzą Ci w wyborze szaf i pomogą skompletować umeblowanie na miarę Twoich potrzeb.

Szafy przesuwne na wymiar do wnętrza kolonialnego

By mebel jak najlepiej spełniał swoje przeznaczenie, powinien być wykonany na wymiar. Taka szafa przesuwna, wpasowana w wybraną przestrzeń, będzie pojemnym miejscem przechowywania i prawdziwą ozdobą wnętrza kolonialnego. Jeżeli chodzi o front, polecamy grafiki na szkle. Kolorowe mandale na skrzydłach szafy przesuwnej staną się interesującym akcentem zdobniczym. A może wolisz coś z motywem zwierzęcym bądź tradycyjnym afrykańskim ornamentem folkowym?

Ciemnobrązowa szafa pięknie wygląda obok jasnopopielatej lub beżowej ściany. W pomieszczeniu może znaleźć się także inny, nawiązujący do nurtu mebel – np. komoda, stolik kawowy z blatem z drewna tekowego albo oryginalny gięty fotel. Na podłodze naprzeciwko szafy przesuwnej niech wyląduje barwny dywan. Nie zapomnij o orientalnej lampie i dekoracjach ściennych. Resztę wyposażenia dostosuj do charakteru pomieszczenia.

Oryginalny, choć nieco zapomniany, styl kolonialny wciąż ma wielu miłośników. Jeśli i Ty do nich należysz, koniecznie rozważ aranżację salonu czy sypialni w tym nurcie. Bez problemu wkomponujesz w nią modną szafę przesuwną z nowoczesnymi mechanizmami. Grunt to dobór odpowiednich tworzyw i barw. Powodzenia w kreowaniu egzotycznej przestrzeni domowej!

Może Cię również zainteresować artykuł dotyczący stylów szaf: https://abcbudowlane.pl/jaki-wybrac-styl-szafy/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie