Sterowanie pogodowe pracą kotła – poznaj zalety tego rozwiązania

Marek Szydełko
18.04.2024

Sterowanie pracą kotła grzewczego przez tzw. pogodówkę budzi kontrowersje. Jedni instalatorzy bardzo do tego zachęcają, inni natomiast kategorycznie odradzają to rozwiązanie, a inwestorzy oczywiście się w tym wszystkim gubią. Faktem jest, że sterowanie pogodowe kotłem ma kilka istotnych zalet, które przybliżamy w naszym poradniku.

Optymalizacja zużycia energii

Sterowanie pogodowe pozwala na automatyczne dostosowanie temperatury wody w systemie grzewczym do aktualnych warunków za oknem. Dzięki temu kocioł pracuje wydajniej, co przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa i tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania.

Dobry komfort cieplny

W przypadku sterowania pogodowego system automatycznie reaguje na zmiany temperatury zewnętrznej, co zapewnia stały i równomierny komfort cieplny w budynku. Użytkownik nie musi ręcznie regulować ustawień kotła w zależności od aktualnej pogody, co na pewno jest bardzo wygodne.

Dłuższa żywotność kotła

Dzięki bardziej stabilnej i efektywnej pracy, kocioł jest mniej narażony na częste włączanie i wyłączanie, co może przyczyniać się do przedłużenia jego żywotności. Dobrze dobrana tzw. krzywa grzewcza może zapobiegać taktowaniu kotła.

Automatyzacja pracy kotła

System sterowania pogodowego eliminuje udział użytkownika w dobieraniu ustawień pracy kotła grzewczego. W praktyce zaangażowanie właściciela ogranicza się do włączenia kotła na starcie sezonu grzewczego i ustawienia komfortowej temperatury na sterowniku pokojowym (termostacie) lub w aplikacji mobilnej urządzenia.

Ponadto sterowanie pogodowe pozwala na bardzo szybką reakcję systemu grzewczego na gwałtowne ochłodzenie czy ocieplenie, dzięki czemu użytkownik nie musi we własnym zakresie dopasowywać temperatury zasiania do szybko zmieniających się warunków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie