Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne?

Jerzy Biernacki
26.07.2024

Kołkowanie styropianu, czyli mechaniczne mocowanie płyt do podłoża za pomocą specjalnych kołków, to standardowa metoda ocieplania ścian budynku. Coraz częściej jednak się od tego odchodzi, głównie w celu uniknięcia mostków termicznych. Czy rzeczywiście można sobie na to pozwolić? Czy brak kołkowania będzie mieć negatywny wpływ na trwałość izolacji? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Kiedy kołkowanie styropianu jest konieczne

W przypadku wysokich budynków (powyżej 12 metrów), kołkowanie jest wymagane, aby zapewnić izolacji odporność na działanie wiatru.

W niższych budynkach kołkowanie może być zalecane, jeśli budynek jest narażonych na silne wiatry, np. stoi na środku pustego pola czy w regionie, w którym często występują gwałtowne zjawiska pogodowe.

Warto również rozważyć kołkowanie w sytuacji, gdy podłoże jest nierówne i niestabilne oraz wtedy, gdy ocieplamy ściany bardzo grubymi i ciężkimi płytami styropianu, na przykład o grubości 20 cm.

Kiedy można zrezygnować z kołkowania?

W przypadku niskich budynków, takich jak domy jednorodzinne o wysokości do 12 metrów, kołkowanie rzeczywiście nie jest wymagane i traktuje się je jako opcję, a ostateczny wybór należy do inwestora.

Kołkowanie nie jest również konieczne wtedy, gdy ściany są wykonane z solidnych materiałów (np. beton, cegła pełna), a używany klej jest produktem wysokiej jakości, zapewniającym wystarczającą stabilność warstwy izolacji.

Oczywiście nie zapominajmy, że ostatecznie wszystko i tak zależy od poprawności wykonania ocieplenia, czyli od rzetelności i doświadczenia ekipy dociepleniowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie