Sprzęgła hydrauliczne CO - czym są i do czego służą?

Maciej Piwowski
14.05.2021

Sprzęgło hydrauliczne do instalacji ogrzewania (CO) to popularne rozwiązanie, które stosowane jest w nowoczesnych instalacjach grzewczych. Jest to proste urządzenie, którego zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści. 

Sprzęgło hydrauliczne CO - co to jest?

Sprzęgła hydrauliczne CO to proste urządzenia stosowane w instalacjach hydraulicznych – są one wykorzystywane w instalacjach o średniej i dużej mocy, które składają się z kilku obiegów grzewczych. Tego typu sprzęgła oddzielają obiegi grzewcze od obiegów kotłowych, co eliminuje konieczność równoważenia poszczególnych przepływów – powoduje to niezależne funkcjonowanie poszczególnych obiegów i umożliwia niezakłóconą pracę pomp. Ponadto sprzęgła hydrauliczne służą do realizacji podwyższania temperatury wody powrotnej oraz filtracji czynnika grzejnego.

Sprzęgło do co - gdzie jest wykorzystywane? 

Sprzęgła hydrauliczne CO stosowane w instalacjach składających się z kilku obiegów grzewczych z oddzielnymi pompami – są one szczególnie przydatne w przypadku pomp różniących się od siebie wydajnością. Sprzęgła hydrauliczne pozwalają na łączenie ze sobą kilku urządzeń grzewczych, takich jak kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła i innego rodzaju elementy z kilkoma obiegami grzewczymi. Ich zastosowanie pozwala na prawidłowe równoważenie ciśnienia oraz przepływów od kotła do instalacji odbiorczej. Sprzęgło hydrauliczne umożliwia niezależną pracę poszczególnych pomp oraz pełni inne istotne funkcje - podwyższa temperaturę wody powracającej do kotła, odpowietrza instalację oraz usuwa z niej zanieczyszczenia przy zastosowaniu metody grawitacyjnej. 

Zalety stosowania sprzęgieł hydraulicznych – dlaczego warto?

Zastosowanie sprzęgieł hydraulicznych w instalacjach pozwala na zrównoważone i niezakłócone działanie poszczególnych obiegów i pomp, co niesie za sobą wiele korzyści dla funkcjonowania całej instalacji. Do korzyści płynących z zainstalowanie sprzęgieł hydraulicznych w instalacjach zalicza się:

  • uzyskiwanie wysokiej wydajności przy optymalnym wykorzystaniu pomp, 
  • płynna praca kotła w zależności od zapotrzebowania na moc grzewczą,
  • przedłużenie żywotności pomp i kotła, 
  • brak przeciążenie obiegu kotłowego w przypadku wyłączenia się pompy jednego z obiegów, 
  • brak konieczności równoważenia hydraulicznego instalacji, ponieważ obiegi funkcjonują oddzielnie z własnymi pompami,
  • zwiększenie komfortu korzystania z instalacji przez użytkowników, dzięki wykorzystaniu funkcji usuwania zanieczyszczeń oraz odpowietrzania instalacji. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie