Sprytne sposoby, dzięki którym obniżysz cenę wynajmu mieszkania

Krzysztof Jagielski
04.12.2017

Udało Ci się znaleźć dokładnie takie mieszkanie na wynajem, o które Ci chodziło. Odpowiada Ci lokalizacja, metraż, wyposażenie, ale nie cena. Nie chcesz jednak tak łatwo rezygnować, bo wiesz, że taka okazja może się długo nie trafić. Spróbuj zatem wynegocjować korzystniejsze warunki. Jest kilka sprytnych sposobów na to, aby obniżyć cenę wynajmu mieszkania. Wystarczy mówić to, co... właściciel chce usłyszeć.

Zapłacę za pół roku z góry

Ten argument powinien złamać nawet najtwardszy opór. Możesz oczywiście użyć jeszcze dłuższej perspektywy czasowej – ważne, by zrobiło to wrażenie na właścicielu. Osoby wynajmujące mieszkanie bardzo często obawiają się problemów z lokatorami, nieterminowych płatności.

Oferując zapłatę za kilka miesięcy z góry budujesz swoją wiarygodność i gwarantujesz właścicielowi natychmiastowy przypływ sporej gotówki. W takiej sytuacji na pewno zgodzi się on na obniżenie czynszu.

Biorę od razu, ale...

Takie konkretne postawienie sprawy zwykle jest mile widziane w negocjacjach, szczególnie dotyczących wynajmu nieruchomości. Pokaż swoje zdecydowanie i rozdaj karty. Powiedz, że możesz podpisać umowę nawet teraz i od razu zapłacić za pierwszy miesiąc, ale cena musi zostać obniżona. Będzie to bardzo skuteczna taktyka w sytuacji, gdy mieszkanie czeka na najemcę od dłuższego czasu.

Właściciel pozostał nieugięty? Podejdź go od innej strony. Spróbuj wynegocjować coś, co i tak jest Ci potrzebne, np. sofę, telewizor czy dostęp do kablówki w cenie czynszu. To również może być atrakcyjne rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony.

Jestem pracownikiem umysłowym

Ciekawy argument, który może przemówić do wyobraźni właściciela obawiającego się, że jego mieszkanie zamieni się w imprezownię i zostanie zdewastowane. Większość z nas ulega stereotypom, dlatego wizja „pracownika umysłowego” powinna nieco uspokoić właściciela i otworzyć go na negocjacje.

Mam stałą pracę

Jest to kolejny z argumentów mających na celu zbudowanie zaufania do najemcy. Jeśli udowodnisz właścicielowi, że masz stałą, dobrą pracę i poważnie myślisz o życiu („przyda się” też żona/narzeczona lub mąż/narzeczony), to zwiększysz szansę na wynegocjowanie lepszej ceny czynszu. Większość właścicieli woli zarobić nieco mniej, za to mieć gwarancję terminowego otrzymywania czynszu, z czym bywa bardzo różnie.

Są to najpewniejsze sposoby na wynegocjowanie niższej ceny wynajmu mieszkania. Odwołują się bezpośrednio do tego, co jest ważne dla właściciela, czyli do bezpieczeństwa i gwarancji stałego przypływu gotówki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie