Sposoby na gromadzenie deszczówki w ogrodzie

Remigisz Szulc
29.12.2020

Sposoby na gromadzenie deszczówki w ogrodzie

Gromadzenie deszczówki jest nie tylko świetnym sposobem na oszczędności, ale też działaniem proekologicznym. W Polsce mamy potężne problemy z niedoborami wody, dlatego każdy pomysł na ograniczenie jej zużycia jest godny pochwały. Zwłaszcza, że akurat gromadzenie deszczówki wcale nie musi być trudne, ani wymagać kosztownych inwestycji. Gotowe pomysły na to, jak to robić we własnym ogrodzie znajdziesz w naszym poradniku.

Jeden centralny zbiornik podziemny

Jest to zdecydowanie najlepsze i najpraktyczniejsze rozwiązanie, które jednak wymaga trochę pracy, a przede wszystkim – co nie każdemu się spodoba – zniszczenia części ogrodu. Centralny zbiornik umieszczamy pod poziomem gruntu, dlatego konieczne będzie wpuszczenie na swój teren koparki. Docelowo jednak to się bardzo opłaci, ponieważ pozwoli gromadzić bardzo duże ilości wody opadowej i wygodnie ją czerpać np. przy pomocy pompy zanurzeniowej.

Do zbiornika podziemnego należy doprowadzić wodę z rynien – w tym celu używamy rur drenażowych w otulinie lub rur kanalizacyjnych, a to oznacza niestety dalsze prace ziemne. Dlatego na takie rozwiązanie najlepiej będzie zdecydować się na etapie wykonywania ogrodu.

Beczki pod rynnami

Jeśli nie chcemy niszczyć ogrodu lub po prostu nie mamy miejsca na zbiornik podziemny, to naturalnym pomysłem będzie zainwestowanie w beczki na deszczówkę ustawiane bezpośrednio pod rurami spustowymi z rynien. Od razu uspokajamy: takie beczki nie muszą wcale zaburzać wyglądu budynku. Na rynku są dostępne bardzo estetyczne modele, w tym takie, które dają możliwość całkowitego przykrycia ich roślinnością (z doniczką na szczycie beczki).

Wadą tego rozwiązania są koszty. Ozdobna beczka na deszczówkę o pojemności 200 litrów kosztuje od około 500 złotych. Jeśli mamy 4-5 rur spustowych z rynien, to łatwo policzyć, że mówimy już o całkiem sporej kwocie. Wodę z beczki można spuszczać kranikiem lub podłączyć do niego wąż i podlewać np. iglaki pod płotem.

Oczko wodne

Ciekawy, a na pewno bardzo estetyczny pomysł na gromadzenie wody deszczowej. Oczko może być zasilane wodą wpadającą do niego bezpośrednio z chmur lub – to lepsze rozwiązanie – doprowadzana rurami wkopanymi w ziemię, którymi będzie spływać woda z rynien. Oczko wodne można wykonać samodzielnie, efektownie wykończyć brzegi, zastosować w nim różne rośliny, a nawet umieścić ryby ozdobne. Wodę czerpiemy ręcznie, np. przy pomocy wiadra lub mechanicznie, stosując pompę zanurzeniową.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie