Samojezdna maszyna czyszcząca – urządzenie do mycia podłóg na mokro.

Marek Szydełko
26.05.2022

Czyste i regularnie konserwowane posadzki są jednym z najważniejszych aspektów zasad BHP w wielu firmach i zakładach. Według przepisów bezpieczeństwa pomieszczenia pracy powinny być utrzymane w stałym porządku i czystości. Poza tym każdy zakład pracy powinien posiadać odpowiednie urządzenia i sprzęt do sprzątania.

Za odpowiednie urządzenia do utrzymania czystości podłóg w dużych zakładach i obiektach uznajemy przede wszystkim maszyny sprzątające samojezdne. Są one wydajne, komfortowe w użyciu i nie wymagają wykorzystania dodatkowych sprzętów. Można oczywiście zdecydować się na czyszczenie posadzek przy wykorzystaniu zmiotki, mopa i wiadra, jednak jest to rozwiązanie zupełnie nieopłacalne w dużych obiektach, zarówno finansowo jak i czasowo.

W jakich obiektach sprawdzą się maszyny sprzątające samojezdne?

Zainwestowanie w profesjonalną maszynę czyszczącą z miejscem dla operatora jest polecane do bardzo dużych i wielko powierzchniowych obiektów, przede wszystkim takich jak supermarkety, galerie handlowe, lotniska, dworce kolejowe oraz duże hale sportowe.

Takie urządzenie bardzo często jest wykorzystywane jako maszyna do mycia posadzek przemysłowych w dużych zakładach produkcyjnych oraz magazynach.

Dlaczego wykorzystanie profesjonalnej maszyny samojezdnej jest tak wygodnym i rozsądnym rozwiązaniem?

Przede wszystkim ze względu na tempo oraz komfort pracy. Standardowe samojezdne urządzenie do mycia podłóg czyści posadzkę w tempie ok. 5000-6500 m kwadratowych na godzinę. Jest to tempo optymalne do dokładnego czyszczenia posadzki, zebrania zanieczyszczeń, umycia i osuszenia. Tempo jest szybsze co najmniej 3 razy (niż w przypadku mycia ręcznego), a zużycie wody mniejsze o połowę. Wykorzystując maszynę nie myjemy podłogi brudną wodą.

Drugą kwestią jest wygoda obsługi maszyny, co jest wyjątkowo ważne w dużych obiektach. W wyposażeniu maszyny jest miejsce siedzące, z którego w łatwy sposób można sterować urządzeniem, panel sterowania natomiast jest intuicyjny. Nie jest wymagany wzmożony wysiłek fizyczny, maszyny nie trzeba pchać.

Samojezdne maszyny do mycia podłóg są zasilane bateryjnie, dzięki czemu nie ma problemu z dostępnością zasilania w różnych częściach obiektu. Osoba sprzątająca może swobodnie operować maszyną bez robienia przerw na przepinanie kabla zasilającego, który mógłby również przeszkadzać innym użytkownikom obiektu, a nawet stwarzać zagrożenie.

Tego typu automat może myć podłogę nawet w godzinach, gdy w obiekcie znajdują się inne osoby, np. klienci w sklepie lub w galerii handlowej lub pracownicy w zakładzie przemysłowym/magazynie. To wszystko za sprawą funkcji automatycznego zbierania cieczy. Maszyna pozostawia powierzchnię idealnie suchą, dzięki czemu nie powstaje ryzyko poślizgnięcia się, a na podłodze nie pozwstają ślady przechodzących osób.

Jeśli w obiekcie powierzchnia  wymagającą czyszczenia liczona jest w tysiącach metrów kwadratowych, samojezdna maszyna jest niezbędna!

Jak działa samojezdna maszyna czyszcząco-zbierająca?

Jak sama nazwa wskazuje, maszyna czyści posadzkę na mokro, a następnie zbiera brudny roztwór pozostawiając powierzchnię suchą i gotową do użytku. Automat dozuje roztwór z płynem do maszynowego mycia posadzek, dokładnie oczyszcza powierzchnie przy pomocy szczotek, a następnie zbiera brudny roztwór przy wykorzystaniu specjalnej ssawy. Jeśli na podłodze pojawiają się wylane płyny, to również takie zanieczyszczenia zostaną przez maszynę pobrane do zbiornika.

Maszyna do mycia i czyszczenia podłóg –parametry.

Przedstawiliśmy już wszystkie pozytywne aspekty  sprzątania przy pomocy samojezdnego automatu czyszczącego. Pozostają jednak kwestie wybrania odpowiedniego modelu, a co za tym idzie, przyjrzenia się poszczególnym parametrom tego typu urządzeń. Co jest kluczowe?

  • Wydajność teoretyczna, to co zostało wspomniane na samym początku. Wydajność teoretyczna to nic innego jak prędkość z jaką automat jest w stanie umyć daną powierzchnię. Określa się ją w metrach kwadratowych na godzinę. Wydajność waha się od 5000 do 6000 m2/h. Wydajność zazwyczaj zależy od tego, jaka jest szerokość pracy maszyny. Jeśli jednak szerokość jest duża, a wydajność nieproporcjonalnie niska, np. niższa niż 4000 m2/h, warto zastanowić się nad innym modelem lub inną marką.
  • Szerokość pracy – to na jakiej szerokość pracuje szczotka czyszcząca oraz ssawa. W niektórych obiektach, ten parametr jest bardzo ważny, w innych mniej. Przykładowo, na szerokość pracy warto zwrócić uwagę, jeśli będziemy czyścić podłogi w sklepie, gdzie półki znajdują się blisko siebie lub w magazynach o wąskich przejściach między regałami. Szerokości wahają się od około 60 cm do 1 metra.
  • Nacisk szczotki – nacisk szczotki określa się w kilogramach. Im większy nacisk, tym dokładniej umyta posadzka. Najlepiej jeśli maszyna ma opcję regulowania nacisku, dzięki czemu możemy ustalić odpowiedni nacisk do zabrudzeń, tzn. czym bardziej brudna posadzka, tym większy nacisk.

Cena.

Poza parametrami jest jeszcze cena, która dla wielu przedsiębiorców jest kluczową kwestią podczas planowanej inwestycji. Ceny maszyn niestety nie są niskie. Jednak jest to sprzęt, który służy w firmach przez wiele lat, a jeśli jest dobrze serwisowany, może regularnie myć podłogę nawet ponad 10 lat. Nie warto oszczędzać na maszynie, ponieważ kupując niskiej jakości model, poniesiemy więcej kosztów związanych z naprawą i serwisem, a także będziemy zmuszeni do zakupu nowego modelu zdecydowanie szybciej.

Czy sterowanie samojezdna maszyną do sprzątania jest trudne?

Zdecydowanie nie. Bez wątpienia obsługi trzeba się nauczyć, jednak nie jest to proces wyjątkowo skomplikowany. Panel sterowania jest intuicyjny, maszyna prowadzona jest stosunkowo wolnym tempem, dzięki któremu mamy czas na przemyślane manewry oraz bezpieczną i skuteczną pracę. Kwestia obsługi, serwisowania, ładowania baterii czy napełniania/opróżniania zbiornika jest zazwyczaj przedstawiana przez specjalistów z firmy dystrybuuje maszyny. Poza tym, warto zapytać o techniki profesjonalnego sprzątania oraz specjalne środki czystości do maszynowego mycia posadzek.

A jeśli budowa obiektu jest dopiero w planach…

W dużych i wielko powierzchniowych obiektach zakup samojezdnej maszyny powinien być wpisany w główną listę inwestycji. Najlepiej jeśli zakup zaplanowany będzie na okres kiedy budynek dopiero powstaje, ze względu na to, że taki automat idealnie sprawdzi się podczas budowy. Sprawdzi się do regularnego oczyszczania posadzek z zabrudzeń, które powstają podczas pracy ekipy budowlanej. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź sklep.cleanway.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie