Wełna skalna i wełna mineralna to dwa bardzo popularne materiały izolacyjne, teoretycznie do siebie podobne, a tak naprawdę zupełnie różne. Ich kluczowe cechy zestawiamy w tym poradniku.
Wełna skalna jest wykonana z naturalnych skał bazaltowych (najczęściej). Proces jej produkcji obejmuje topienie tych skał w wysokiej temperaturze, a następnie przekształcanie ich w włókna.
Doskonale nadaje się do izolacji cieplnej, akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej. Jest używana do ocieplania ścian, dachów, podłóg oraz izolowania instalacji technicznych.
Oto najważniejsze właściwości wełny skalnej:
Wełna mineralna, potocznie nazywana wełną szklaną, jest wytwarzana głównie z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, które po stopieniu przekształcają się do postaci cienkich włókien.
Materiał ten jest używany do izolacji termicznej, akustycznej i ochrony przeciwpożarowej, czyli dokładnie do tych samych celów co wełna skalna. Wełna mineralna ma jednak nieco gorsze właściwości w zakresie izolacji akustycznej i odporności na wysokie temperatury oraz wilgoć.
Jak widać oba rodzaje wełny izolacyjnej znacząco się od siebie różnią. Pod kluczowymi względami lepiej wypada wełna skalna, która jest jednak także wyraźnie droższa i uchodzi za materiał premium, stosowany głównie w budownictwie jednorodzinnym.