Rolety zewnętrzne – rozwiązanie na każdą porę roku

Jerzy Biernacki
28.09.2020

Jednym z kluczowych zadań przy okazji remontu starego domu jest zadbanie o jego termoizolację, zwłaszcza jeśli jest on ogrzewany przez piec CO lub w inny, bardziej nowoczesny sposób. Istotne jest wówczas takie przygotowanie budynku, by do jego wnętrza dostawało się jak najmniej zimnego powietrza z zewnątrz, a przy okazji ciepło nie “uciekało” poza dom. Newralgicznym punktem, jeśli chodzi o termoizolację, są okna domu, dlatego coraz częściej stosuje się elementy, mające na celu zmniejszyć cyrkulację powietrza. Dlatego właśnie na popularności zyskują rolety zewnętrzne, które sprawdzają się zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Sprawdź, co warto wiedzieć o roletach zewnętrznych i jak przygotować budynek, by ich montaż przebiegał szybko i sprawnie.

Rolety zewnętrzne – termoizolacja o każdej porze roku

Wraz z rozwojem alternatywnych sposobów ogrzewania budynków, na znaczeniu zyskała również jego termoizolacja, która pomaga zachować jak najwięcej ciepła wewnątrz domu. Nie jest tajemnicą, że duża ilość ciepłego powietrza wydostaje się przez ściany czy podłogę, dlatego przy okazji budowy korzysta się ze styropianu czy różnego rodzaju wat, które zapobiegają rozszczelnieniu. Innym, równie ważnym miejscem w kwestii termoizolacji są okna, które ze względu na swoją konstrukcję, nie są w stanie zapewnić pełnej szczelności.

Dlatego właśnie na znaczeniu zyskują przeróżne metody ochrony domu przed nadmiernym wyziębieniem. Jedną z nich są rolety zewnętrzne, które można montować zarówno na nowych budynkach (rolety podtynkowe), jak i tych starszy, będących już w użytku (modele natynkowe). Niezależnie od wybranego rodzaju, rolety zewnętrzne doskonale sprawdzają się o każdej porze roku. W okresie letnim, gdy promieniowanie słoneczne jest wyjątkowe silne, rolety pochłaniają nadmiar ciepła, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, co będzie idealnym rozwiązaniem dla domów klimatyzowanych. Z kolei na jesieni i w zimie, gdy dni stają się coraz zimniejsze, rolety zewnętrzne zapobiegają napływowi chłodnego powietrza, zatrzymując jednocześnie dużą ilość ciepła wewnątrz budynku.

Jak skonstruowane są rolety zewnętrzne?

Ogólne założenie rolet zewnętrznych nie różni się zanadto od tego, w jaki sposób wykorzystywane są konstrukcje do montażu wewnątrz budynku. Na specjalnej rolce nawinięta jest roleta wykonana z profili aluminiowych, w których wewnątrz znaleźć można piankę termoizolacyjną. Całość z kolei umieszczona jest w dużej kasecie, którą montuje się w specjalnym nadprożu lub bezpośrednio na ścianie budynku. Pierwszy z tych sposobów jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga późniejszej obróbki i zamaskowania całego mechanizmu, dlatego metoda ta stosowana jest w nowo powstałych budynkach. Sprawdzone rolety zewnętrzne znaleźć można na stronie: https://www.karnix.pl/rolety-zewnetrzne.html.

Same rolety można opuszczać i podnosić ręcznie, jednak w ostatnim czasie na popularności zyskuje napęd elektryczny, który w wygodny sposób pozwala opuszczać i podnosić roletę na wybraną wysokość. Dokonywać można tego zdalnie za pomocą pilota lub zsynchronizować system ze smartfonem czy tabletem, dla większego komfortu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie