Rodzaje grzejników łazienkowych: który wybrać?

Piotr Kowalczyk
14.10.2020

W każdej łazience należy zastosować jakiś system ogrzewania – jest to niezbędne z przyczyn zdrowotnych, ale też higienicznych (zapobieganie powstawaniu grzybów i innych drobnoustrojów). Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe, jednak nadal podstawowym źródłem ciepła w łazience pozostaje klasyczny grzejnik. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że grzejnik można wykorzystać chociażby do suszenia ręczników. Na rynku są dostępne trzy podstawowe rodzaje grzejników łazienkowych. Dowiedz się o nich więcej i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience.

Grzejnik wodny

Jest to najpopularniejsze, a na pewno najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie. Taki grzejnik oczywiście pracuje w instalacji wodnej i jest zasilany wodą podgrzewaną przez kocioł lub pompę ciepła, w zależności od źródła ogrzewania zastosowanego w budynku. Zaletą takich grzejników jest niska cena, a wadą to, że nie spełniają one żadnej funkcji poza sezonem grzewczym. Wiele osób podkreśla również ich dyskusyjną estetykę. Jeśli jednak masz w domu lub planujesz klasyczną instalację centralnego ogrzewania opartą na kaloryferach, to grzejnik wodny do łazienki wydaje się być naturalnym wyborem.

Grzejnik wodno-elektryczny

To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które preferują klasyczne rozwiązania grzewcze, natomiast chcą móc korzystać z grzejnika łazienkowego także poza sezonem grzewczym. W takim przypadku wystarczy kupić grzejnik, w którym mamy możliwość zastosowania specjalnej grzałki elektrycznej. Wkręca się ją w śrubunek, jest schowana w konstrukcji grzejnika, praktycznie niewidoczna, ale pamiętajmy, że w pobliżu musi się znajdować gniazdko elektryczne. Dzięki takiemu grzejnikowi latem możemy bez problemu suszyć ręczniki czy ogrzać pomieszczenie, gdy poczujemy, że w łazience zbiera się wilgoć.

Grzejnik elektryczny

Proste, tanie w zakupie, ale dość drogie w eksploatacji rozwiązanie, które można polecić przede wszystkim inwestorom posiadającym własną instalację fotowoltaiczną. Grzejnik elektryczny będzie także odpowiednim wyborem w sytuacji, gdy w łazience znajduje się już grzejnik wodny, ale jest on niedostatecznie wydajny i po prostu nie daje rady ogrzać pomieszczenia. Zasada działania grzejnika elektrycznego jest banalnie prosta – po podłączeniu go do prądu wystarczy już tylko nastawić termostat na pożądaną temperaturę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.