Stare, podniszczone meble mogą psuć wystrój pomieszczenia. Gdy do tego właściciele narzekają na wiecznie opadające drzwiczki czy zacinające się szuflady, to naturalnym pomysłem jest ich wymiana na nowe. Problem w tym, że to kosztuje. Ciekawą alternatywą wydaje się być przeprowadzenie renowacji starych mebli. W naszym poradniku podpowiadamy, kiedy warto się na to zdecydować.
Jeśli obecne meble zostały wyprodukowane z prawdziwego drewna, a nie z trocin i odpadów drzewnych, to jak najbardziej zalecamy rozważenie poddania ich renowacji. Taki zabieg przywróci meble do stanu fabrycznego, a solidność ich wykonania zagwarantuje wiele kolejnych lat użytkowania zestawu.
Chcąc kupić drewniane meble dziś należy wysupłać z portfela niezłą sumkę. Z kolei tanie meble z marketu to propozycja raczej dla osób mało wymagających.
Renowacja starych mebli jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wciąż nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń pod względem czysto funkcjonalnym. Jeśli pojemność, użyteczność i układ mebli perfekcyjnie pasują do potrzeb domowników, to ich wymiana na nowe może się mijać z celem. Lepszym pomysłem będzie kompleksowa renowacja.
Tutaj sprawa jest dość prosta. Przy ograniczonym budżecie trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, co właściwie się nam opłaca. Zakup nowych mebli to spore obciążenie dla portfela, a nie mamy też pewności, że uda się znaleźć zestaw spełniający nasze oczekiwania pod względem jakościowym i funkcjonalnym.
Renowacja mebli własnymi siłami nie jest wcale trudna, choć będzie czasochłonna. Może to być natomiast świetny sposób na pożyteczne spędzenie weekendu z całą rodziną. Przy renowacji mogą pomagać nawet dzieci, którym frajdę sprawi usuwanie starej powłoki malarskiej przy pomocy papieru ściernego. Do tego dochodzi jeszcze olbrzymia satysfakcja.