Renowacja starych mebli – kiedy warto się na to zdecydować?

Marek Szydełko
02.11.2022

Stare, podniszczone meble mogą psuć wystrój pomieszczenia. Gdy do tego właściciele narzekają na wiecznie opadające drzwiczki czy zacinające się szuflady, to naturalnym pomysłem jest ich wymiana na nowe. Problem w tym, że to kosztuje. Ciekawą alternatywą wydaje się być przeprowadzenie renowacji starych mebli. W naszym poradniku podpowiadamy, kiedy warto się na to zdecydować.

Gdy mamy w domu meble z drewna

Jeśli obecne meble zostały wyprodukowane z prawdziwego drewna, a nie z trocin i odpadów drzewnych, to jak najbardziej zalecamy rozważenie poddania ich renowacji. Taki zabieg przywróci meble do stanu fabrycznego, a solidność ich wykonania zagwarantuje wiele kolejnych lat użytkowania zestawu.

Chcąc kupić drewniane meble dziś należy wysupłać z portfela niezłą sumkę. Z kolei tanie meble z marketu to propozycja raczej dla osób mało wymagających.

Gdy obecne meble wciąż spełniają nasze oczekiwania

Renowacja starych mebli jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wciąż nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń pod względem czysto funkcjonalnym. Jeśli pojemność, użyteczność i układ mebli perfekcyjnie pasują do potrzeb domowników, to ich wymiana na nowe może się mijać z celem. Lepszym pomysłem będzie kompleksowa renowacja.

Gdy dysponujemy ograniczonym budżetem

Tutaj sprawa jest dość prosta. Przy ograniczonym budżecie trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, co właściwie się nam opłaca. Zakup nowych mebli to spore obciążenie dla portfela, a nie mamy też pewności, że uda się znaleźć zestaw spełniający nasze oczekiwania pod względem jakościowym i funkcjonalnym.

Gdy mamy sporo czasu i chcemy go spędzić w sposób pożyteczny

Renowacja mebli własnymi siłami nie jest wcale trudna, choć będzie czasochłonna. Może to być natomiast świetny sposób na pożyteczne spędzenie weekendu z całą rodziną. Przy renowacji mogą pomagać nawet dzieci, którym frajdę sprawi usuwanie starej powłoki malarskiej przy pomocy papieru ściernego. Do tego dochodzi jeszcze olbrzymia satysfakcja.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.