Regulator temperatury – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie?

Remigisz Szulc
05.07.2021

Wybór odpowiedniego regulatora temperatury jest kluczowy, jeżeli chcemy maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania naszego domu lub mieszkania, lub chcemy korzystać z regulacji temperatury w jak najwygodniejszy dla siebie sposób. Rynek obecnie oferuje ogrom zróżnicowanych rozwiązań, odpowiednich i dla fanów smart home, i dla osób starszych, które potrzebują prostszych i bardziej klasycznych regulatorów temperatury.

Czemu wybór regulatora temperatury jest tak ważny?

Istnieją dwa główne powody: oszczędność oraz komfort. Decydując się na zaawansowane urządzenia, można zaplanować zmiany temperatury w zależności od godziny, pory dnia czy dnia tygodnia. Dzięki temu można automatycznie zmniejszyć ogrzewanie, gdy nikogo nie ma oraz aktywować je w idealnym momencie, by temperatura została podniesiona w momencie, gdy pojawiają się domownicy – dzięki takim rozwiązaniom, temperatura nigdy nie będzie za wysoka. To sprawi, że nie będziemy niepotrzebnie generować kosztów ogrzewania.

Podobna sytuacja to również skrajna wygoda – zaprogramowany regulator temperatury sprawi, że temperatura zmienia się sama, jest dostosowana do naszych wymagań i nikt z domowników nie musi przejmować się jej zmianą. To idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy raz ustawić działanie regulatora, po czym jedynie cieszyć się i temperaturą, i oszczędnościami.

Dopasowanie regulatora temperatury do własnych wymagań

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak regulator wybrać, warto rozważyć, czy wszystkie z rozważanych opcji będą w stanie działać w przypadku naszego systemu ogrzewania domu lub mieszkania – nie zawsze będą to bowiem rozwiązania kompatybilne. Jeżeli planuje się wymianę całej instalacji grzewczej, warto wybór odpowiedniego regulatora przewidzieć na sam początku, by jednocześnie dobrać inne elementy instalacji w taki sposób, by odpowiednio ze sobą pracowały. W innym przypadku może się okazać na późniejszych etapach prac, że niestety wybraliśmy rozwiązania niekompatybilne.

Kliknij i wybierz odpowiedni regulator temperatury dla siebie https://sterownikitech.pl/regulatory,c3.html

Regulatory temperatury – czy zaawansowane urządzenia zawsze są najlepsze?

Zdecydowanie nie – należy realnie ocenić swoje potrzeby, dzięki czemu uda się wybrać naprawdę dobre sterowanie temperaturą. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do klasycznych termostatów, warto rozważyć opcję bardziej zaawansowane, lecz nie należy decydować się na nie z automatu – dla wielu osób, zwłaszcza starszych, taki sposób sterowania jest naprawdę wygodny. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że bardziej zaawansowane regulatory zapewnią większą oszczędność w przypadku kosztów ogrzewania, a to aspekt, który powinien zainteresować każdego.

Ile wynoszą oszczędności?

Wbrew pozorom, koszty, które generuje ogrzewanie, można łatwo zmniejszyć, i to naprawdę znacznie. Szacuje się, że zmniejszenie temperatury o 1 stopień Celsjusza sprawia, że koszty ogrzewania zmniejszają się o około 4%. Jeżeli więc zdecydujemy się w pewnych momentach doby (noc, czas nieobecności domowników) obniżyć temperaturę o 4 stopnie Celsjusza, to w tym czasie koszty ogrzewania spadną aż o około 20%.

Jest to zdecydowanie argument ku temu, by decydować się na bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwalają automatycznie ustawić zmiany temperatury, w zależności od godziny czy konkretnego dnia tygodnia.

Regulatory przewodowe i bezprzewodowe

Wbrew pozorom, obie opcje mają swoje plusy i minusy. W przypadku regulatorów przewodowych ważne jest to, że ich połączenie z systemem grzewczym jest zawsze stabilne, do tego nie musimy przejmować się np. rozładowanie baterii w regulatorze. Niestety, z racji tego, że musi on być połączony z systemem grzewczym, jego położenie nie jest dowolne, a idealnym momentem na jego planowanie jest moment planowania całej budowy lub remontu.

W przypadku regulatorów bezprzewodowych nie trzeba ich planować wcześniej, a ich położenie można dostosować niemal dowolnie. Będą one łączyć się z instalacją grzewczą najpewniej przez Bluetooth lub przez sieć Wi-Fi, co jest wygodne, lecz należy pamiętać, że takie połączenia mogą zostać zerwane. Konieczne jest również śledzenie, czy regulator nie ma rozładowanych baterii.

Przed wyborem odpowiedniego sterownika, warto rozważyć obie opcja i zastanowić się, która będzie wygodniejsza w naszym, konkretnym przypadku. Może okazać się, że podobne sterowniki będą tańsze, jeżeli zdecydujemy się na model przewodowy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie