Przymierzasz się do wynajęcia pokoju? Pamiętaj o tych zasadach!

Mariusz Siwko
12.06.2018

Wynajęcie pokoju nie cieszy się dziś już tak dużą popularnością, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie z tej opcji korzystają głównie studenci, rzadziej pracownicy delegowani i obcokrajowcy. Nadal jednak może to być ciekawe rozwiązanie dla osoby, która szuka wygodnego lokum na krótki czas i nie chce przepłacać za indywidualne mieszkanie. Zanim zdecydujesz się na wynajęcie pokoju od prywatnego właściciela, musisz ustalić z nim kilka podstawowych kwestii. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Prywatność

W praktyce jest to największy problem, szczególnie jeśli chcesz wynająć mieszkanie od starszej osoby, która może być wyjątkowo wścibska. W umowie najmu koniecznie zawrzyj zapis o poszanowaniu Twojej prywatności. Właściciel nie może wchodzić do pokoju bez Twojej zgody, nawet gdy jesteś w tym czasie np. w kuchni. Jeśli jest to tylko możliwe, nalegaj na zamontowanie zamka.

Godziny aktywności

Już na etapie zawierania umowy najmu warto ustalić z właścicielem, czy ma on jakieś szczególne wymagania odnośnie godzin Twojej aktywności. Chodzi o to, abyś nie był zdziwiony, gdy właściciel zrobi Ci awanturę o zbyt późny powrót do domu czy zbyt wczesne korzystanie z łazienki. Oczywiście to Ty musisz się dostosować do zasad narzuconych przez właściciela. Powinieneś jednak wcześniej o nich wiedzieć, by nie być później niemile zaskakiwanym.

Przyjmowanie gości

Tutaj sprawa jest jasna. Zdecydowana większość właścicieli nie życzy sobie, aby na stancję przyprowadzać obcych ludzi. Zapomnij więc o miłosnych schadzkach czy imprezach ze znajomymi. Musisz po prostu uszanować to, że właściciel chce mieć święty spokój i nie zamierza robić sobie wrogów z sąsiadów.

Korzystanie z wyposażenia mieszkania

To bardzo ważna kwestia. Zwykle jest tak, że wraz z wynajęciem pokoju zyskujesz prawo do korzystania z ogólnodostępnego wyposażenia mieszkania, czyli kuchni i łazienki. Musisz jednak dowiedzieć się, czy właściciel nie narzuca np. limitu na pranie i gotowanie. Choć może to brzmieć absurdalnie, to w rzeczywistości takie ograniczenia się zdarzają.

Dostęp do Internetu

Nigdy nie zakładaj w ciemno, że w mieszkaniu jest Internet. Szczególnie starsi właściciele bardzo często z niego nie korzystają, a co za tym idzie, Ty także nie będziesz mieć do niego dostępu w wynajętym pokoju. Na szczęście obecnie ceny Internetu mobilnego są już na tyle niskie, że nie powinno to stanowić krytycznej przeszkody.

Im więcej szczegółów ustalisz z właścicielem przed zawarciem umowy najmu pokoju, tym lepiej. Nie pozostawiaj niczego przypadkowi. Pytaj nawet o oczywiste kwestie, bo to może Ci zaoszczędzić niepotrzebnych stresów w przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie