Przymierzasz się do budowy domu? Wydatki zaczną się na długo przed startem prac

Remigisz Szulc
01.04.2020

Budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym jest olbrzymim wysiłkiem finansowym, choć sumarycznie może być znacznie tańsza niż zakup mieszkania w centrum miast – zwłaszcza o porównywalnym metrażu. Niedoświadczeni inwestorzy często zbyt optymistycznie szacują budżet przedsięwzięcia, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, że poważne wydatki zaczną się na długo przed rozpoczęciem właściwych prac. O jakich wydatkach mowa? Te najbardziej dotkliwe dla portfela wymieniamy w naszym poradniku.

Tymczasowe ogrodzenie działki

Nie jest oczywiście absolutnie konieczne, ale jednak warto je wykonać. Po co? Aby z jednej strony zabezpieczyć plac budowy przed miejscowymi złodziejaszkami, a z drugiej zniechęcić okolicznych mieszkańców do robienia sobie spacerów z psami po czyjeś nieruchomości. Ogrodzenie działki ułatwia również utrzymanie porządku na placu budowy, co przy wysokim tempie prowadzenia prac ma duże znaczenie.

Toaleta dla robotników

Już dawno minęły czasy, gdy wystarczyło wykopać dziurę w ziemi i zbić prowizoryczną toaletę z desek. Obecnie obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska, stąd wymaga się wynajęcia toalety przenośnej. Koszt? Od około 100 złotych miesięcznie. To nie majątek, ale z czasem i taka kwota może być dla Ciebie problemem. Nie da się jednak tego uniknąć, ponieważ wystarczy sąsiedzki donos, aby narazić się na wysoki mandat.

Adaptacja projektu budowlanego

Zakup gotowego projektu to niestety nie koniec wydatków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami takie opracowanie wymaga jeszcze adaptacji, czyli dostosowania do warunków miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To zadanie dla architekta, który za adaptację bez istotnych zmian w projekcie weźmie minimum 1000 złotych. Bez jego podpisu i pieczątki projekt nie zostanie zaakceptowany przez starostwo powiatowe, co uniemożliwi rozpoczęcie prac.

Magazynek na materiały budowlane

Takim magazynkiem może być prowizoryczny domek gospodarczy zbity z desek, ale znacznie lepszym pomysłem jest po prostu wynajęcie blaszanego garażu – zapewnia on wyższy poziom bezpieczeństwa, co ma znaczenie w sytuacji, gdy planujesz przechowywać na budowie np. narzędzia czy cenne materiały (cement, wapno, kleje etc.). Koszt wynajęcia garażu wraz z montażem to około 200 złotych miesięcznie. Być może bardziej opłaci Ci się zakup leciwej przyczepy kempingowej. Zapytaj też ekipę murarską, czy przypadkiem nie dysponuje ona własnym, mobilnym magazynkiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie