Prawie nikt tego nie robi podczas wyboru mieszkania. Później będą problemy!

Mateusz Nowak
04.07.2018

Wybór wymarzonego mieszkania, na którego zakup często trzeba zaciągnąć wieloletni kredyt hipoteczny, to niesamowicie stresujący etap w życiu. Gdy emocje biorą górę, łatwo jest popełnić proste błędy. Większość nabywców dobrze wie, że przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę na lokalizację czy standard wykończenia lokalu. To jednak nie wszystko. Na Twój komfort i zadowolenie z mieszkania ogromny wpływ będą mieć także drobiazgi, których prawie nikt nie sprawdza. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Brak wiedzy na temat tego, że każdy nabywca ma prawo zapoznać się z tym planem, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli nie sprawdzisz, jakie plany inwestycyjne związane z terenem sąsiadującym z blokiem ma gmina, podejmiesz spore ryzyko. Oczywiście, w przyszłości może tam powstać market czy inne osiedle, co jeszcze nie byłoby najgorszym scenariuszem. Równie dobrze może to być jednak jakaś fabryka czy kurza ferma, a wówczas nie będzie już tak wesoło.

Stan budynku

Zdecydowana większość nabywców mieszkań, zwłaszcza z rynku wtórnego, skupia się na stanie technicznym lokalu i znajdujących się w nim instalacji. To zdecydowanie nie wystarczy. Należy również przyjrzeć się ogólnej kondycji całego budynku. Po pierwsze dlatego, że będzie to mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo domowników. Po drugie: stan budynku da odpowiedź na pytanie, z jakimi kosztami będzie się wiązać mieszkanie w tym miejscu. Jeśli blok jest zrujnowany, to należy się liczyć z drastyczną podwyżką funduszu remontowego.

Sąsiedztwo

Prawie nikt przed zakupem mieszkania nie przeprowadza „wywiadu środowiskowego” i nie sprawdza, z kim właściwie przyjdzie mu dzielić budynek, klatkę schodową, parking i inne części wspólne. Wychodzimy z założenia, że jest to niegrzeczne i wolimy nie wścibiać nosa w nie swoje sprawy. Tymczasem naprawdę warto zbadać teren. Niezastąpionym źródłem informacji będzie starsza sąsiadka, która z pewnością wnikliwie obserwuje innych lokatorów. Zalecamy również ocenić poziom czystości w budynku i wokół niego, co także da pewien obraz mieszkańców.

Bliskość linii kolejowej

To drobiazg, który jednak może istotnie obniżyć komfort życia w danym mieszkaniu. Uciążliwość sąsiedniej linii kolejowej należy ocenić późnym wieczorem lub nawet w nocy. Warto więc wybrać się po zmroku do budynku, w którym zamierzamy kupić mieszkanie i ocenić, czy przejeżdżające pociągi nie generują zbyt dużego hałasu.

Poza tym warto zwrócić uwagę na jeszcze inne, pozornie mało istotne kwestie, jak: liczba sklepów i punktów usługowych, bliskość ośrodka zdrowia i całodobowej apteki czy stan przynależącego do budynku placu zabaw. Wszystko to będzie mieć duży wpływ na poziom zadowolenia z mieszkania w tym konkretnym miejscu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie