Praktyczne rady dla chcących mieć oczko wodne w ogrodzie

Andrzej Winnicki
24.02.2020

Oczko wodne to bez wątpienia jedna z najładniejszych ozdób w ogrodzie. Słusznie jednak uchodzi za problematyczny element – tak na etapie wykonania, jak i późniejszej pielęgnacji. To nie odstrasza zapalonych ogrodników, którzy koniecznie chcą wprowadzić trochę życia do otoczenia domu. Zadbane i prawidłowo zaprojektowane oczko wodne będzie cieszyć oczy przez wiele lat, ale najpierw trzeba zadbać o kilka istotnych rzeczy. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Dobry projekt to podstawa

Zaprojektowanie oczka wodnego jest trudniejsze, niż mogłoby się to wydawać. Cała zabawa nie polega tylko na tym, aby wykopać dziurę, ułożyć folię i zalać ją wodą. Projekt musi uwzględniać takie szczegóły, jak położenie oczka względem stron świata, charakter ogrodu i budynku,  a także preferencje właścicieli względem organizmów żywych (ryby, płazy). Jeśli masz małe dzieci, to w projekcie trzeba przewidzieć skuteczne zabezpieczenia, które uniemożliwią maluchom dostęp do wody, a jednocześnie nie wpłyną negatywnie na estetykę oczka.

Wszystko to sprowadza się do tego, że naprawdę rozsądnie będzie zlecić wykonanie projektu profesjonaliście – koszt nie jest duży, bo całość powinna się zamknąć w kilkuset złotych. Wraz z projektem dostaniesz też propozycje zastosowania konkretnych roślin i elementów ozdobnych.

Efekt wody płynącej

Powszechnym błędem popełnianym przez osoby wykonujące oczka wodne w swoich ogrodach jest nieprzewidzenie konieczności zastosowania pompki lub innego rozwiązania, które wprawi wodę w ruch. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ stojąca woda sprzyja rozwojowi nieproszonych gości, przede wszystkim komarów. Jeśli więc nie chcesz mieć problemu z chmarą komarów od wiosny do jesieni, zastosuj np. kaskadę. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest poprawa estetyki oczka oraz… przyjemny szum wody, który ukoi Cię wieczorem, po ciężkim dniu pracy.

Różnorodność

Przeciętne oczko wodne, jakie widuje się w polskich ogrodach, jest śmiertelnie nudne. Ot, dziura z wodą, kilka roślin, brzeg ułożony z kamieni i ewentualnie ryby, które regularnie padają ofiarą okolicznych kotów. Można i warto to zrobić inaczej. Estetykę oczka zdecydowanie poprawi chociażby zastosowanie kilku poziomów głębokości, co pozwoli umieścić w środki różne gatunki roślin, preferujące odmienne warunki wodne.

Efektowne oczko wodne nie musi też być bardzo duże, choć w ogólnym rozrachunku takie o sporej pojemności będzie nawet łatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ szybciej zachodzą w nim naturalne procesy samoregulacji fauny i flory. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie