Prace w ogrodzie, które śmiało możesz „zlecić” dziecku. Będzie się świetnie bawić!

Piotr Kowalczyk
13.08.2020

Każdy właściciel przydomowego ogródka doskonale wie, ile pracy kosztuje utrzymanie go w pięknym stanie. Obowiązki ogrodnicze właściwie nigdy się nie kończą, bo nawet zimą trzeba np. przycinać niektóre drzewa i krzewy. Nie każdy może sobie pozwolić na zatrudnienie profesjonalistów – poza tym odbierałoby to całą satysfakcję z samodzielnego dbania o ogród. Lepszym pomysłem może być natomiast zaangażowanie w prace ogrodnicze całej rodziny, w tym dzieci. Co można powierzyć najmłodszym, by zapewnić im sporo frajdy, a samemu trochę odsapnąć? Sprawdź nasze propozycje.

Grabienie liści

Dorośli tego nie lubią, a dzieci wprost przeciwnie. Oczywiście maluch nie będzie w stanie bardzo dokładnie wygrabić trawnika, zwłaszcza, gdy tych liści jest dużo. W takiej sytuacji zrób w ten sposób, że najpierw Ty zgarniesz te największe liście, np. przy pomocy odkurzacza, a następnie poprosisz dziecko lub dzieci, by zebrały resztę. Idealnie będzie, gdy zajmie się tym co najmniej dwoje dzieci. Wówczas możesz rzucić im swego rodzaju „challenge”, czyli zorganizować konkurs na to, kto uzbiera najwięcej worków liści.

Napowietrzanie trawnika

Nie mamy tutaj na myśli powierzenia dziecku obsługi elektrycznego czy tym bardziej spalinowego aeratora. Na rynku są jednak dostępne specjalne, kolcowane nakładki na obuwie – również w rozmiarach dziecięcych. Kup je dziecku i zachęć je, by pobiegało po trawniku, nie omijając żadnego sektora. W ten prosty, a jednocześnie przyjemny sposób pociecha napowietrzy murawę, co zapobiegnie rozwojowi mchu i marnemu wzrostowi darni.

Układanie pryzm dla jeży

Zabawa, w którą zdecydowanie warto zaangażować dziecko w sezonie jesiennym. Zawsze jest problem z tym, co zrobić z liśćmi, których jest mnóstwo. Po zgrabieniu możesz zaproponować pociesze, aby ułożyła z liści kilka pryzm w różnych częściach ogrodu. Po co? Aby zamieszkały w nich jeże. To nie tylko świetny sposób na to, aby zyskać naturalny, przyjazny zwierzętom ogród, ale także działanie ekologiczne. Jeże chronią się w pryzmach i mogą w nich spokojnie przetrwać zimę.

Dodatkową korzyścią dla ogrodnika jest fakt, iż jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta – odżywiają się różnego rodzaju owadami i ssakami (np. nornicami), które są naturalnymi szkodnikami w ogrodach.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie