Podbudowa - brukowanie krok po kroku

Remigisz Szulc
31.12.2015

Po zakończeniu budowy domu najczęściej kolejnym etapem jest zagospodarowanie przestrzeni dookoła niego. Ogród, taras, alejki, ścieżki i podjazdy to elementy które nadają charakteru naszemu otoczeniu. Aby zapewnić im długotrwałość i atrakcyjny wygląd do ich wykonania najczęściej używa się kostki brukowej. Jest to materiał niezwykle trwały ale też dający nam szeroki wybór kolorów i kształtów kostki. Wiele zależy od brukarzy i stosowanej od nich metody, bo to ona jest gwarancją wytrzymałości na eksploatacje i bezproblemowego użytkowania kostki.

Projekt 

Kształt i wzór alejek najlepiej konsultować z projektantem. Warto wcześniej dokładnie przemyśleć i sprecyzować ich przebieg. Pace projektowe to najlepsze miejsce do konsultacji wszelkich wątpliwości. Projektant pomoże nam dobrać ich kształt i podpowie różne rozwiązania dbając nie tylko o estetyczny wygląd ( takie jak kolor, wzór, rodzaj materiału czy kształt alejek) ale także funkcjonalność i wytrzymałość np. podjazdu. Dobrze przygotowany projekt na pewno ułatwi pracę wykonawcom, a nam pozwoli dokładnie zaplanować kosztorys. Pamiętajmy jednak, że kupując materiał musimy liczyć się z nadwyżką, a im bardziej finezyjny wzór tym więcej docinek będzie konieczne.

Przygotowanie gruntu pod brukowanie

Pierwszym etapem prac ziemnych przy układaniu kostki jest tzw. korytowanie. Usuwamy pierwotną warstwę  ziemi z miejsca gdzie planowe jest położenie nawierzchni z kostki. Podobnie jak przy kopaniu fundamentów, wydobywa się najpierw ok. 20, a nawet 40  centymetrową warstwę górnej ziemi czyli humusu. Wykopane „koryto” koniecznie trzeba oczyścić z korzeni i resztek roślin, aby uniknąć ich wyrastania ponad kostkę. Najczęściej te część pracy wykonuje się mechanicznie, za pomocą koparek, minikoparek, ładowarek teleskopowych, spychaczy lub zgarniarki. Nie zaleca się wykonywać wykopów ręcznie, jedynie w przypadku małych powierzchni jest to opłacalne. W przypadku luźnych gruntów np. piaskowych, może być potrzebna dodatkowa stabilizacja. Do wykonania umocnień najczęściej zaleca się użycia geowłókniny.

Wymiarowanie terenu

Kolejnym, ważnym etapem jest odpowiednie wyrównanie i wyprofilowanie terenu. Nie można zapomnieć o odwodnieniu gruntu i wykonaniu odpowiednich spadów. Jest to też etap kształtowania chodnika- nadawania mu stylu, kształtu i wizerunku. Tworząc podjazdy, zakręty i rozjazdy warto pamiętać o odpowiednim nachyleniu. Powinno ono wynosić od 0,5 do 3 cm na długości jednego metra. Przy aranżacji wokół domu jednorodzinnego prawdopodobnie wystarczy nam do stworzenia nachylenia jedynie łopata i poziomica. Kolejnym etapem jest wyrównanie powierzchni, najlepiej przy pomocy piasku lub pospółki. Pamiętajmy jednak, że ich warstwa nie może przekroczyć 10 cm.

Podbudowa

Podbudowa jest bardzo ważnym elementem brukowania ponieważ stanowi podstawy konstrukcji. Źle zrobiona podbudowa może zaważyć na stabilności chodnika, dobrze wykonana stanowi gwarancje bezproblemowej eksploatacji. Na utwardzonym podłożu tworzy się warstwę z kruszywa naturalnego lub łamanego (tłuczeń, grys). Kruszywo rozsypuje się etapami, a następnie ubija aż do osiągnięcia odpowiedniego stopnia zagęszczenia. Ostatnim etapem podbudowy jest obramowanie chodnika. Do tego celu można użyć elementów brzegowych, obrzeży trawnikowych, palisad lub po prostu krawężników.

--

Artykuł powstał we współpracy z firmą Brukowanie - Geoinvest, specjalistą w realizacji prac brukarskich na terenie Katowic i Gliwic!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie