Płyta fundamentowa? 5 argumentów na TAK

Maciej Piwowski
22.05.2021

Budując dom jednorodzinny zwracamy baczną uwagę na koszty bieżące, ale nie zawsze zastanawiamy się nad tym, ile w przyszłości będzie nas kosztować jego utrzymanie. Ponieważ około połowę stałych wydatków stanowią te na ogrzewanie budynku, to rozsądne wydaje się być zainwestowanie w rozwiązania poprawiające bilans energetyczny domu. Jednym z nich jest płyta fundamentowa, która stanowi znakomitą alternatywę dla klasycznego fundamentu. W naszym artykule wymieniamy 5 najważniejszych powodów, dla których warto postawić właśnie na płytę fundamentową.

Brak spękań i rys

Zacznijmy od mało znanego argumentu, który jednak może mieć spore znaczenie dla inwestorów. Każdy nowo wybudowany dom osiada pod naciskiem masy własnej, co skutkuje powstawaniem rys i spękań na ścianach, widocznych już w pierwszym roku użytkowania. Płyty fundamentowe są sposobem na uniknięcie tego efektu. Po zastosowaniu płyty ciężar budynku jest rozkładany równomiernie na całej jej powierzchni, co zapobiega wymienionym problemom.

Stabilność

Budując dom na terenie, który charakteryzuje się słabą nośnością gruntu (np. glina), warto zdecydować się na płytę fundamentową. Stanowi ona skuteczną ochronę przed ryzykiem nierównomiernego osiadania budynku, a tym samym zabezpiecza przed bardzo poważnymi problemami konstrukcyjnymi.

Warto wiedzieć

Płyta fundamentowa idealnie sprawdza się również na terenach, na których występuje wysoki poziom wody gruntowej. Podstawa płyty nie musi się znajdować poniżej poziomu przemarzania gruntu, co eliminuje ryzyko m.in. zawilgocenia ścian.

Eliminacja mostka termicznego

Najważniejszym argumentem przemawiającym za zainwestowaniem w płytę fundamentową jest waśnie zachowanie doskonałej izolacji budynku od gruntu. Nie ma dziś lepszego rozwiązania dedykowanego tzw. ciepłemu budownictwu. Nieprzypadkowo płyty fundamentowe są standardem w przypadku domów pasywnych, a coraz częściej także energooszczędnych.

Zastosowanie płyty fundamentowej realnie przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie, jak również poprawi komfort termiczny mieszkańców.

Szybsza budowa

Płyta fundamentowa to polecane rozwiązanie nie tylko dla tych inwestorów, którym zależy na niskich kosztach eksploatacji budynku, ale również na możliwie jak najszybszym wprowadzeniu się do nowego domu.

Zastosowanie płyty oszczędza sporo czasu (średnio nawet ponad tydzień), a przy tym nie wymaga wykonywania zaawansowanych prac ziemnych – odpada nam więc problem późniejszego zagospodarowania ziemi z wykopu pod ławy i ściany fundamentowe.

Uniwersalność

Można spotkać się z opinią, że płyty fundamentowe sprawdzają się wyłącznie pod budynki pasywne i energooszczędne wykonane w technologii murowanej. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości taką płytę można zastosować pod domy szkieletowe, z bala drewnianego czy elementów prefabrykowanych.

Co ważne, inwestor może zdecydować się na fundamentowanie płytowe nawet wtedy, gdy projekt przewiduje zastosowanie tradycyjnego fundamentu. Taka zmiana nie wymaga wystąpienia o dodatkowe pozwolenie na budowę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie