Budując własny dom można perfekcyjnie dopasować go do własnych potrzeb, a przy okazji spełnić kilka marzeń. Dla wielu kobiet jest nim posiadanie dużej, funkcjonalnej pralni. Takie pomieszczenie jest bardzo praktyczne, bo pozwala w komfortowych warunkach zrobić pranie oraz przygotować ubrania do ułożenia w szafach. Jak urządzić taką domową pralnię? O czym pamiętać na etapie jej planowania?
To oczywiste, że w pralni musi się znaleźć co najmniej jeden punkt kanalizacyjny do podłączenia pralki – nie zapominamy również o instalacji wodnej. W zupełności wystarczający będzie odpływ o średnicy 50 mm. Jeśli jednak chcesz mieć w pralni także wannę czy umywalkę, to warto przewidzieć dla niej osobny odpływ.
Na etapie planowania pralni warto dokładnie przemyśleć, ile urządzeń elektrycznych chcemy w niej użytkować. Na pewno będzie to pralka, ale w przyszłości może pojawi się także suszarka? Czy zamierzasz prasować w pralni ubrania? Jeśli tak, to kolejne gniazdko będzie potrzebne do podłączenia żelazka.
Choć suszarka nie jest niezbędna w domu, to z pewnością przyjdzie taki moment, kiedy zaczniesz się zastanawiać nad jej zakupem. Dobrze więc będzie od razu założyć, że takie urządzenie pojawi się w Twojej pralni. Zaplanuj na nie miejsce, najlepiej tuż obok pralki. Suszarkę można też ustawić na pralce, korzystniej ze względów użytkowych (i dla trwałości obu urządzeń) będzie jednak oddzielić je od siebie.
Zwykle pralnia służy również za prasowalnię, dlatego warto od razu zaplanować sobie miejsce na deskę, żelazko i zapewnić odpowiednie oświetlenie. W pralni powinno się znaleźć co najmniej jedno okno, przez które będzie wpadać naturalne światło. Umożliwi ono również wymianę powietrza (choć nie zastąpi wentylacji).
Często się o niej zapomina, a jest bardzo przydatna w domowej pralni. Taką kratkę wykonujemy na środku pomieszczenia, dbając o to, aby na etapie układania płytek podłogowych zapewnić spadek w kierunku odpływu. Kratka przyda się szczególnie w razie awarii pralki czy pęknięcia zaworu wody, chroniąc przed zalaniem całego domu.
Uwaga!
Takiej kratki nie wolno wykonywać, jeśli w pralni pracuje kocioł zasilany propanem.
Warto od razu wygospodarować sobie przestrzeń na jakiś regał, ewentualnie na półki ścienne. W pralni musimy mieć swobodny dostęp do chemii, jak proszki do prania, płyny do płukania oraz środki myjące do łazienki oraz kuchni.
W przypadku awarii pralki proponujemy firmę od naprawy pralek.