Osuszanie budynków po zalaniu – zadanie dla specjalistów

Maciej Piwowski
30.08.2021

Nieszczelna instalacja hydrauliczna, awaria u sąsiada, powódź czy podciąganie wód gruntowych to tylko niektóre z wielu sytuacji, w których konieczne staje się osuszanie budynku. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wilgoć utrzymująca się w pomieszczeniach może być przyczyną szeregu kłopotów w bliższej lub dalszej przyszłości – począwszy do wykwitów pleśni pojawiających się na ścianach, na uszkodzeniu konstrukcji budynku kończąc.

Osuszanie budynków metody – jakie techniki są najczęściej stosowane?

Osuszanie po zalaniach może sprowadzać się do szeregu działań. Przy niewielkich szkodach zwykle stosuje się osuszacze i nagrzewnice. Urządzenia te, zwiększając temperaturę w pomieszczeniu, doprowadzają do odparowywania wilgoci ze ścian. Zdarza się jednak, że ich działanie jest niewystarczające. Sytuacja komplikuje się, kiedy zalaniu uległy podłogi. Osuszanie podposadzkowe sprowadza się do użycia specjalistycznych pomp, wtłaczających ciepłe powietrze do głębokich warstw podłogi przez przygotowane wcześniej niewielkie otwory. W ten sposób możliwe jest całkowite wyeliminowanie wilgoci i skuteczne pozbycie się skutków zalania.

Osuszanie budynków metodą iniekcji – kiedy znajduje zastosowanie?

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu może być także skutkiem błędów konstrukcyjnych. Najczęściej dochodzi do podciągania wód gruntowych przy niewłaściwej izolacji pionowej. Dotyczy to zarówno budynków podpiwniczonych, jak i niepodpiwniczonych. Zawilgocone ściany stwarzają doskonałe środowisko do rozwoju pleśni i grzybów zagrażających zdrowiu osób przebywających w pomieszczeniu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okazuje się wówczas osuszanie budynków metodą iniekcji. Technika ta sprowadza się do oczyszczenia z wody porów i kapilarów w murze, a następnie wprowadzeniu do nich przez specjalnie nawiercone otwory środka hydrofobowego. Najnowocześniejsze rozwiązanie to osuszanie budynków iniekcja krystaliczna, gdzie warstwę izolacyjną tworzą wykrystalizowane wcześniej minerały, nierozpuszczalne w wodzie.

Osuszanie budynków cena – dlaczego warto zlecić prace fachowcom?

Cena za osuszanie budynków z wilgoci jest zależna od wielu czynników, w tym od rozległości szkód. Zdecydowanie jednak warto powierzyć prace specjalistom. Samodzielne osuszanie i odgrzybianie budynków nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ nieprawidłowo przeprowadzone może doprowadzić do fatalnych skutków i spotęgować wydatki na usuwanie skutków zalania. Eksperci początkowo dokonują pomiaru wilgotności ścian oraz posadzek. Oceniają też rozległość szkód i dobierają odpowiednie metody osuszania budynków. Dysponują przy tym zaawansowanym sprzętem, pozwalającym przeprowadzić prace w jak najkrótszym czasie.

Osuszanie budynków w Łodzi – gdzie szukać pomocy?

Szukasz specjalistów w zakresie usuwania szkód po zalaniu? Postaw na doświadczonych fachowców i skontaktuj się z firmą Slim-Pol, wykonującą osuszanie budynków w Łodzi i okolicach. Wieloletnie działanie w branży, wykwalifikowana kadra oraz najnowocześniejsze urządzenia pozwalają na solidne i szybkie przeprowadzenie prac. W Slim-Pol możesz także liczyć na indywidualne podejście do Twojego problemu, począwszy od odpowiedniego doboru metody osuszania po zalaniu, na kosztorysie kończąc.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie