Okna dachowe – plusy i minusy tego rozwiązania

Mateusz Nowak
03.10.2015

Większość nowobudowanych w Polsce domów powstaje w oparciu o projekty zakładające użytkową formę poddasza. Dzięki niemu zyskujemy dodatkową, niemałą przecież, przestrzeń, którą możemy zagospodarować na sypialnie, łazienkę i garderoby. Poddasze wymaga jednak naturalnego naświetlenia. Tę funkcję spełniają najczęściej okna dachowe. Jakie są plusy i minusy ich stosowania? Zapraszamy do naszego poradnika.

Okna dachowe – naturalne światło, ale też wzrost temperatury

Dawniej poddasza były wykorzystywane w zupełnie innych celach niż obecnie. Głównie służyły za suszarnie lub pełniły rolę strychu. Ich współczesne wykorzystanie wymaga ponoszenia dodatkowych, często ogromnych kosztów związanych z ociepleniem, zaizolowaniem, a także montażem okien dachowych. Wyglądają one efektownie i są niezwykle popularne. Niestety, lista wad tego rozwiązania jest bardzo długa.

Każdy właściciel domu wyposażonego w okna dachowe na poddaszu użytkowym prędzej czy później stanie przed dylematem: jak ochronić poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem? Okna dachowe są bowiem nie tylko doskonałym „dostarczycielem” światła, ale także przewodnikiem ciepła. Narażone na silną ekspozycję słońca powodują znaczny wzrost temperatury w pomieszczeniach – jest to pożądane zimą, ale bardzo kłopotliwe latem.

Rozwiązaniem jest stosowanie zewnętrznych markiz lub rolet – pierwsza metoda jest znacznie tańsza, ale nie daje 100% ochrony przed ciepłem. Rolety z kolei są bardzo drogie i w praktyce mało kto decyduje się na ich montaż.

Ważne!

Rolety wewnętrzne, które są w naszym kraju bardzo popularne, nie chronią pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem. Ich funkcja jest zupełnie inna – przede wszystkim mają ograniczać ekspozycję słońca i dekorować wnętrze. Nagrzana od zewnątrz szyba i tak powoduje znaczne podniesienie temperatury w pomieszczeniu.

Problemy także zimą

Współczesne okna dachowe renomowanych producentów są bardzo dobrymi konstrukcjami – dostępne są również modele z większą liczbą szyb i dodatkową izolacją cieplną. Niestety, w praktyce okno dachowe zawsze będzie newralgicznym punktem i potencjalnym tzw. mostkiem termicznym, przez który zimą będzie dostawać się do wnętrza chłodne powietrze.

Wina nie leży jednak po stronie samego okna, ale najczęściej jego nieprawidłowego osadzenia oraz zaizolowania. Temu elementowi ekipa wykonująca ocieplenie poddasza powinna poświęcić najwięcej uwagi, jednak życie pokazuje, że bywa inaczej. Przekonało się o tym wielu właścicieli domów wyposażonych w okna dachowe.

Wymienione problemy powodują, że projektanci bardzo energooszczędnych lub pasywnych domów w ogóle rezygnują z umieszczania w nich okien dachowych. Jeśli więc zależy nam na maksymalnym zaizolowaniu budynku i zapewnieniu sobie jak najniższych rachunków za ogrzewanie, dobrze zastanówmy się nad sensem montażu tego typu rozwiązania.

Czasami nie ma wyjścia

Największa zaleta okien dachowych, czyli dostarczanie naturalnego światła do pomieszczeń poddasza, bywa oczywiście decydująca. Jeśli marzy się nam dom z poddaszem, wówczas z reguły nie mamy innego wyjścia i musimy postawić właśnie na takie rozwiązanie. Nie każdy inwestor chce realizować projekt zakładający powstanie lukarny – jedynego sposobu, aby w konstrukcji dachu umieścić okno szczytowe.

Oczywiście nie możemy zapominać o wielu zaletach okien dachowych. Warto wymienić ich uniwersalność. Takie okna nadają się do montowania w praktycznie każdym rodzaju połaci dachu, którego kąt nachylenia mieści się w przedziale od 15 do 90 stopni. Wiele osób podkreśla także, że liczy się dla nich efektowny wygląd dachu i wnętrza pomieszczenia – okna dachowe bezsprzecznie to zapewniają.

Okna połaciowe stają się także naturalnym źródłem wentylacji na poddaszu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki nim możemy się w domu poczuć swobodnie – wścibscy sąsiedzi nie mają bowiem możliwości zaglądania do wnętrza pomieszczeń, co ma szczególne znaczenie na gęsto zabudowanych osiedlach.

Ostateczną decyzję o zamontowaniu okien dachowych w swoim domu warto bardzo dokładnie przemyśleć. Nie ma dla nich wielu alternatyw, dlatego gdy jednak się na nie zdecydujemy, zadbajmy przede wszystkim o kontrolę jakości ich montażu i zaizolowania.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie