Ogrzewanie w garażu, gdy nie masz instalacji wodnej C.O.

Mariusz Siwko
21.05.2021

Wiele osób na etapie wykańczania domu decyduje się wyprowadzić instalację centralnego ogrzewania do garażu – to bardzo dobry pomysł, ponieważ dzięki temu zyskujemy możliwość utrzymywania komfortowej temperatury w tym pomieszczeniu przez cały rok. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy o tym zapomniałeś? Spokojnie, nadal masz kilka opcji na zapewnienie sobie ogrzewania w garażu. Najlepsze pomysły opisujemy w naszym poradniku.

Mata grzewcza

Jeśli jeszcze nie masz wykończonej posadzki w garażu, to jest to idealny moment, aby ułożyć maty grzewcze. Są one zasilane prądem, ale to wcale nie oznacza, że takie rozwiązanie narazi Cię na bardzo wysokie koszty. Dzięki sterownikowi ustawisz optymalną temperaturę, która wystarczy do komfortowej pracy w garażowym warsztacie czy do szybkiego wysuszenia podłogi po nawiezieniu śniegu.

Kable grzewcze

To fajna alternatywa dla mat grzewczych. Kable są przede wszystkim tańsze, a ich ułożenie nie nastręcza żadnych problemów. Jeśli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, to sam pomysł ogrzewania garażu prądem wydaje się być naprawdę sensowny.

Koza/kominek

Opcja dla tych, którzy z jednej strony mają czas, aby dokładać drewno do takiego piecyka, a z drugiej mają w garażu dostateczną ilość miejsca. Oczywiście zamontowanie kozy czy kominka wymaga wyprowadzenia przewodu kominowego – może to być zwykła rura z kwasówki wystawiona przez otwór w ścianie. Taką operację warto jednak zaplanować jeszcze przed wykonaniem elewacji, aby móc estetycznie zamaskować miejsce wyprowadzenia rury spalinowej.

Klimatyzator

Zaskakujące, jak mało osób bierze pod uwagę właśnie to rozwiązanie. Współczesne klimatyzatory są wyposażone w funkcję grzania, co wcale nie naraża użytkownika na bardzo wysokie koszty. W dodatku montaż klimatyzatora w garażu będzie mieć podwójny sens w okresie upalnego lata, kiedy w środku panuje bardzo wysoka temperatura, a Ty np. chcesz pomajsterkować w warsztacie czy naprawić coś w samochodzie. Wtedy klimatyzacja będzie zbawieniem.

Urządzenia przenośne

Jeśli nie chcesz ponosić wysokich kosztów na etapie montażu systemu ogrzewania, to najłatwiej i najtaniej będzie zdecydować się na zakup jakiegoś urządzenia przenośnego – może to być np. piecyk gazowy/olejowy, farelka, grzejnik elektryczny czy nagrzewnica.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.