Dostęp do wody w ogrodzie jest niezbędny, jeśli chcemy utrzymać go w dobrej kondycji. Źródła wody przydadzą się również do mycia samochodu, bruku, elewacji czy po prostu do zabaw z dziećmi w upalny dzień. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy lub wykańczania domu. Jak wyprowadzić wodę na ogród? Sprawdź to w naszym poradniku.
Od tego zawsze zaczynamy, ponieważ trzeba wiedzieć, w których miejscach zamierzamy czerpać wodę np. do podlewania. Liczba kranów jest uzależniona od wielkości ogrodu. Takim przyzwoitym minimum będzie zamontowanie kranów na:
Dodatkowo warto wyprowadzić wodę do miejsca, w którym docelowo ma się znaleźć instalacja nawadniająca do trawnika.
Chcąc wyprowadzić wodę z budynku na ogród nie unikniemy niestety męczących prac ziemnych. Szpadel w dłoń i po kolei kopiemy rowki pod ułożenie rury PE (niebieska) o odpowiednim przekroju. Należy tutaj pamiętać o podstawowej zasadzie: rurę wodną układamy na głębokości minimum 1,5 metra, a w regionach górskich nawet na głębokości 1,8 metra – zapobiegnie to zamarzaniu cieczy w okresie zimowym, co mogłoby się skończyć zniszczeniem instalacji.
W przypadku kranów znajdujących się na ścianie budynku należy przymocować rurę PE do muru – najlepiej będzie wykonać bruzdę, aby dzięki temu nie powstał mostek cieplny (usunie go warstwa izolacji, np. styropianu). Następnie montujemy kranik i gotowe.
Nieco więcej zachodu będzie z kranami, które chcemy mieć np. na rabacie kwiatowej. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie rury ze stali ocynkowanej, co pozwoli wynieść kran nad poziom gruntu i tym samym wygodnie czerpać wodę bez konieczności schylania się.
Na koniec pamiętaj: przed zimą należy odciąć wodę w ogrodzie, spuścić ją z rur i kranów oraz zabezpieczyć armaturę hydrauliczną przed mrozem – np. przy pomocy otulin czy grubej warstwy włókniny.