Obudowa studni z kręgów betonowych – o czym trzeba pamiętać?

Jerzy Biernacki
30.04.2022

Samo wywiercenie studni to jeszcze nie koniec prac związanych z jej uruchomieniem. Jeśli studnia została wykonana na zewnątrz budynku, a tak najczęściej jest, to koniecznie trzeba ją zabezpieczyć poprzez zastosowanie specjalnej obudowy. Idealnie nadają się do tego kręgi betonowe, takie same, jak wykorzystywane do budowy szamb czy przepustów. Decydując się na obudowę z kręgów należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które omawiamy w naszym poradniku.

Ile kręgów potrzeba do wykonania obudowy studni?

Jest to w dużej mierze uzależnione od tego, czy w obudowie ma się również znaleźć zbiornik hydroforowy lub zestaw hydroforowy. Jeśli tak, to potrzebujemy wystarczającej ilości miejsca, aby nie tylko bez problemu pomieścić te elementy instalacji wodnej, ale także mieć do nich swobodny dostęp w celu montażu czy konserwacji.

Standardowo obudowę studni wykonuje się z dwóch lub trzech kręgów betonowych.

Dopilnuj odpowiedniego poziomu

Bardzo ważne jest to, aby osadzając kręgi i łącząc je ze sobą wiedzieć już, jaki będzie docelowy poziom terenu na działce. Ma to szczególnie duże znaczenie w sytuacji, gdy obudowa znajdzie się w części użytkowej ogrodu, na której chcemy np. wysiać trawę. Dzięki zachowaniu odpowiedniego poziomu unikniemy kłopotliwego scenariusza, w którym ostatni krąg betonowy wystaje ponad grunt i straszy swoim wyglądem.

Ochrona przeciwwilgociowa

Wykonując obudowę z kręgów betonowych należy koniecznie zadbać o wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, do czego można użyć popularnych środków chemicznych. Dzięki temu wykluczymy ryzyko przenikania wody z gruntu do obudowy, która mogłaby następnie przedostać się do samej studni, pogarszając jakość czerpanej z niej wody.

Rada

Jeśli w obudowie planujemy umieścić hydrofor, to należy także wykonać izolację termiczną, a sama obudowa musi być tak głęboka, aby jej najniższy punkt znalazł się poniżej poziomu przemarzania gruntu.

Uszczelnienie wejścia do obudowy

Inwestor oraz hydraulik musi mieć możliwość wejścia do obudowy studni, dlatego wieńczy się ją włazem – najczęściej studzienką kanalizacyjną. Tutaj jednak bardzo istotne jest to, aby właz został uszczelniony, dzięki czemu nie będzie dochodzić do regularne zalewania obudowy i tym samym potencjalnego skażenia źródła wody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie