Objawy zapowietrzonej instalacji grzewczej w domu

Mariusz Siwko
01.06.2020

Zdecydowana większość domów w Polsce posiada wodną instalację grzewczą, czyli taką, w której krąży podgrzana do wymaganej temperatury woda. Dwa najpopularniejsze systemu to oczywiście ogrzewanie grzejnikowe oraz podłogowe. Dobrze wykonana instalacja powinna pracować bezawaryjnie przez wiele lat, ale jest dość wrażliwa na zapowietrzenie. Jakie są objawy wystąpienia tego problemu?

Głośna praca instalacji

To jeden z najbardziej charakterystycznych i jednocześnie trudnych do przeoczenia sygnałów świadczących o zapowietrzeniu instalacji. Jeśli dobiegają z niej dziwne odgłosy, zwłaszcza bulgotanie lub głośne „strzały”, to koniecznie trzeba się tym zainteresować. Szczególnie intensywnie mogą hałasować grzejniki oraz rozdzielacze umieszczone w skrzynce hydraulicznej.

Niski komfort termiczny

Zapowietrzona instalacja nie musi być szczególnie hałaśliwa, za to na pewno nie pracuje w optymalnym zakresie roboczym. Efektem zapowietrzenia jest to, że znacznie mniej podgrzanej wody dociera do odbiorników, czyli albo grzejników, albo rur ogrzewania podłogowego. Skutek to niski komfort termiczny, problemy z uzyskaniem i utrzymaniem pożądanej temperatury w pomieszczeniach oraz zbyt częste uruchamianie się kotła.

Wysokie zużycie paliwa grzewczego

Nawet jeśli właściciel instalacji nie stwierdzi dziwnych odgłosów oraz niskiego komfortu termicznego, to na pewno zauważy, że płaci coraz więcej np. za gaz. Jest to spowodowane tym, że kocioł musi zużyć znacznie więcej energii, aby zapewnić zadaną temperaturę w pomieszczeniach. Wszystko właśnie przez zapowietrzenie instalacji, która nie jest w stanie przekazać tyle energii, ile potrzeba do ogrzania powierzchni.

W momencie stwierdzenia zapowietrzenia instalacji grzejnikowej zwykle wystarczy tylko odpowietrzyć grzejniki, co jest bardzo proste i poradzi sobie z tym praktycznie każdy. Można również spróbować odpowietrzyć instalację z poziomu kotła – w tym celu trzeba wypiąć wtyczkę z gniazdka i po kilku sekundach ponownie uruchomić urządzenie (wówczas rozpocznie się proces automatycznego odpowietrzania).

Jeśli to wszystko nie pomoże, trzeba wezwać hydraulika, który odpowietrzy instalację przy pomocy specjalistycznych narzędzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.