Objawy niesprawnej wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu i domu

Marek Szydełko
04.04.2022

Wentylacja grawitacyjna wciąż jest podstawowym sposobem na wymianę powietrza w mieszkaniach i domach. Nie wszyscy inwestorzy mogą sobie pozwolić na wykonanie wentylacji mechanicznej, nie zawsze też jest to możliwe z przyczyn architektonicznych i z uwagi na przepisy. Wentylacja grawitacyjna powinna być w zupełności wystarczająca, ale tylko pod warunkiem, że jest w pełni sprawna – a z tym niestety bywa różnie. Jakie są objawy niesprawnej wentylacji grawitacyjnej?  Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Wilgoć zbierająca się po wewnętrznej stronie okien

Zwykle pierwszym objawem niedziałającej wentylacji jest właśnie skraplanie się wody na szybach okien. Nie bagatelizuj tego, ale od razu sprawdź, czy aby na pewno w pomieszczeniu następuje skuteczna wymiana powietrza. Upewnij się, że żadne kratki wentylacyjne nie są zasłonięte. Nie zaszkodzi również wezwać kominiarza, który sprawdzi skuteczność ciągu w kanałach wentylacyjnych.

Nieprzyjemny zapach

Niesprawna wentylacja grawitacyjna zawsze prowadzi do tego, że w pomieszczeniach utrzymuje się charakterystyczny zapach piwnicy. To efekt podwyższonej wilgotności. Zlekceważenie tego w krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju mikroorganizmów, które będą potęgować nieprzyjemne, nieświeże zapachy w mieszkaniu czy w domu.

Grzyb i pleśń

Skoro już mowa o mikroorganizmach, to nie możemy pominąć kluczowego objawu niesprawnej wentylacji grawitacyjnej. Grzyb na ścianie, pleśń na listwach przypodłogowych, meblach i armaturze łazienkowej – to wszystko ma bezpośredni związek z podwyższoną wilgotnością.

„Puchnące” elementy drewniane i drewnopochodne

Jeśli od pewnego czasu zauważasz, że musisz ciągle regulować drzwiczki szafek kuchennych, a drzwi wewnętrzne zamykają się z dużym oporem i haczą o futryny, to być może w domu jest problem z niesprawną wentylacją grawitacyjną. Elementy z drewna i materiałów drewnopochodnych są wrażliwe na podwyższoną wilgotność.

Nie schnie pranie, zawilgocone ubrania

Niesprawna wentylacja grawitacyjna powoduje utrzymywanie się wysokiej wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych, czego efektem będzie właśnie niewysychanie prania rozwieszonego na linkach czy suszarce. Problemem może być również zawilgocenie ubrań w szafach (co nierzadko prowadzi wręcz do ich pleśnienia).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie