Objawy awarii naczynia przeponowego w kotle gazowym

Marek Szydełko
24.05.2021

Każdy współczesny kocioł gazowy jest wyposażony we wbudowane naczynie przeponowe. Jego zadaniem jest kompensowanie ciśnienia w instalacji i nie dopuszczanie, aby wzrosło ono ponad poziom bezpieczeństwa (z reguły 3 bary). Uszkodzenie naczynia przeponowego jest dość częstą usterką, którą można łatwo zdiagnozować. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Co świadczy o awarii naczynia przeponowego w kotle gazowym?

Zawsze jest to nadmierny wzrost ciśnienie na kotle. Obserwuj wskazówkę manometru. Jeśli podczas grzania, na przykład ciepłej wody użytkowej, niebezpiecznie zbliża się ona do 3 barów, to możesz mieć już pewność, że coś dzieje się z naczyniem przeponowym.

To warto wiedzieć

Przy sprawnym naczyniu przeponowym wzrost ciśnienia pomiędzy zimnym kotłem a trybem grzania nie powinien przekraczać 0,4 bara.

W takiej sytuacji najpewniej zadziała zawór bezpieczeństwa, który spuści wodę z kotła, by zapobiec jego rozerwaniu. Ty musisz natomiast wezwać serwis lub samodzielnie ustalić, jak poważna jest awaria.

Co zrobić?

W pierwszej kolejności wyłącz kocioł i poczekaj na jego schłodzenie. Następnie spuść wodę z kotła (manometr wskazuje 0 bar). Znajdź wentyl poduszki umieszczonej w naczyniu przeponowym. Ciśnienie prawdopodobnie będzie wynosić 0 bar. Spróbuj napompować poduszkę pompką samochodową lub kompresorem.

Jeśli w trakcie pompowania z wentyla wydostaje się woda, to membrana jest uszkodzona (pęknięta) i wymaga wymiany. Zwykle jednak się tego nie robi z uwagi na utrudniony dostęp do naczynia oraz wysoki koszt naprawy.

Korzystniej będzie ominąć naczynie przeponowe wbudowane w kocioł i zastosować zewnętrzne naczynie, które mocujemy np. do ściany. Takie naczynie, o pojemności 12 litrów, kupisz za około 100 złotych, natomiast sama instalacja jest łatwa i poradzi sobie z tym nawet osoba mająca podstawowe umiejętności hydrauliczne.

Po montażu sprawdź ciśnienie w naczyniu – powinno wynosić między 1,1 a 1,5 bar, w zależności od zaleceń producenta. Następnie napuść wody do kotła i uruchom go. Ciśnienie powinno być stabilne, choć konieczne może być jeszcze odpowietrzenie całej instalacji centralnego ogrzewania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie