Obecne mieszkanie jest już dla Ciebie za duże? Sprawdź, co można z tym zrobić

Mateusz Nowak
24.05.2022

W tytułowej sytuacji najczęściej znajdują się seniorzy po śmierci męża/żony lub pary w średnim wieku po wyprowadzeniu się dzieci. Zajmowanie zdecydowanie zbyt dużego mieszkania jest nie tylko nieekonomiczne (z uwagi na nieproporcjonalne opłaty), ale też po prostu niewygodne i problematyczne (ze względu na uciążliwe sprzątanie sporej powierzchni). Warto w takim przypadku pomyśleć o zmianie. Najlepsze opcje omawiamy w naszym poradniku.

Sprzedaż mieszkania i zakup mniejszego

Jest to najbardziej oczywiste rozwiązanie w omawianej sytuacji. Trzeba natomiast pamiętać, że może być trudno idealnie zgrać obie transakcje czasowo. Jest bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie albo będziesz mieć dwa mieszkania do utrzymania, albo będziesz musiał wynająć jakiś lokal na czas zakupu/remontu mniejszej nieruchomości. Na plus na pewno można zaliczyć to, że transakcja prawdopodobnie będzie mieć charakter gotówkowy, bez wspomagania się kredytem hipotecznym.

Zamiana z dopłatą

Na taki krok decyduje się coraz więcej osób posiadających za duże lub zbyt drogie w utrzymaniu mieszkanie. Niemal na pewno znajdzie się chętny do zamiany z jego dopłatą. Trzeba tutaj jednak bardzo uważać na uczciwość drugiej strony transakcji i dopilnować wszystkich szczegółów, najlepiej z pomocą doświadczonego pośrednika nieruchomości. Niczego nie uzgadniamy „na słowo”!

Przekazanie mieszkania komuś bliskiemu w zamian za zakup mniejszego lokalu

To ciekawy pomysł w sytuacji, gdy mamy wśród bliskich osobę potrzebującą większego mieszkania – na przykład dorosłe dziecko zakładające własną rodzinę. Jeśli w dodatku dziecko nie ma szans na zakup odpowiedniego mieszkania z uwagi na niewystarczającą zdolność kredytową, to rozwiązanie nasuwa się samo.

Dorosłe dziecko może kupić rodzicom czy jednemu z rodziców np. kawalerkę w atrakcyjnej lokalizacji, samemu zajmując większe mieszkanie. Wszystko zostaje w rodzinie, każda ze stron jest zadowolona.

Sprzedaż i… podróżowanie 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że ten pomysł może dla wielu osób brzmieć absurdalnie, natomiast warto się chwilę nad nim zastanowić. Chodzi tutaj o to, aby sprzedaż za duże mieszkanie, część uzyskanych pieniędzy zachować (np. umieścić je na lokacie czy w obligacjach), a za resztę zacząć spełniać swoje od dawna odkładane marzenia podróżnicze.

Może się szybko okazać, że żyjąc skromnie można sobie pozwolić na nawet kilka lat podróżowania po uboższych krajach w egzotycznych zakątkach naszego świata. W przyszłości natomiast zawsze można wrócić do Polski i po prostu wynająć małe mieszkanie na końcowy etap życia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie