Gdy coraz częściej wydaje Ci się, że z odpływu zlewozmywaka wydostaje się bardzo nieprzyjemny zapach, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Może to być zarówno drobnostka, jak i oznaka poważniejszego problemu z instalacją kanalizacyjną. O najczęstszych przyczynach przeczytasz w naszym artykule.
Osiadłe w syfonie resztki jedzenia mogą gnić, powodując nieprzyjemny zapach. To dlatego kategorycznie odradza się wyrzucanie resztek do zlewu – od tego jest śmietnik.
Nagromadzenie tłuszczu z patelni i różnego rodzaju osadów w syfonie z czasem spowoduje nieprzyjemny zapach. W takiej sytuacji wystarczy rozebrać i dokładnie wyczyścić syfon – będziesz mieć spokój na kilka miesięcy.
Zatory w rurach odpływowych mogą powodować powstawanie gazów i rozkład organicznych zanieczyszczeń. Jeśli poza nieprzyjemną wonią obserwujesz także utrudniony spływ wody, to albo użyj chemicznego środka do udrożniania, albo rozbierz odcinek instalacji pod zlewozmywakiem i dokładnie wyczyść rury.
W takim przypadku problem nieprzyjemnego zapachu pojawi się od razu po zamieszkaniu. Jeśli brakuje odpowietrzenia kanalizacji, to konieczne jest jak najszybsze naprawienie tego błędu. Mogło również dojść do zatkania odpowietrzenia np. przez ptaki.
Prozaiczną przyczyną wydostawania się nieprzyjemnego zapachu z odpływu zlewozmywaka jest jego zbyt rzadkie używanie. Jeśli w syfonie brakuje wody, to efekt będzie właśnie taki. Staraj się choć raz dziennie spuścić kilka litrów wody w zlewozmywaku.