Nieprzyjemny zapach spod prysznica – co może być przyczyną?

Marek Szydełko
12.07.2021

W większości domów i mieszkań znajduje się dziś prysznic, który stanowi doskonałą alternatywę dla wanny. Wzięcie prysznica jest szybsze, tańsze i fajnie sprawdza się na co dzień. Wielu właścicieli doświadcza jednak dość typowego problemu, jakim jest nieprzyjemny zapach spod prysznica. Czym może to być spowodowane? Sprawdź w naszym poradniku.

Grzyb

Pierwsze podejrzenie powinno paść na drobnoustroje, które zagnieździły się w różnych szczelinach, na fugach oraz na silikonie sanitarnym. Jest to spowodowane nie tylko niedostateczną dbałością o czystość, ale też nieskuteczną wentylacją w łazience. W grę może wchodzić również nieprawidłowe wypoziomowanie brodzika, przez co woda zbiera się w jego zakamarkach. W każdym razie należy zacząć od pozbycia się grzyba, a następnie usunięcia przyczyny jego powstawania.

Woda zbierająca się pod brodzikiem

Jest to o tyle kłopotliwa sprawa, że właściciele mogą przez wiele miesięcy nie zauważyć, że faktycznie dochodzi do zbierania się wody pod brodzikiem, która następnie zaczyna po prostu śmierdzieć. Jest to spowodowane jakąś nieszczelnością – najczęściej na łączeniu brodzika ze ścianą (nieprawidłowo wykonana izolacja silikonem).

Niestety, ale poradzenie sobie z tym problemem nie będzie takie proste – trzeba rozebrać kabinę prysznicową i brodzik, pozbyć się wody, a następnie złożyć całą konstrukcję dbając o dokładne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Suchy odpływ

W wielu przypadkach wykonawcy lub sami inwestorzy rezygnują z wykonania syfonu pod brodzikiem – najczęściej z powodu braku miejsca. Trzeba się wówczas liczyć z tym, że co jakiś czas w łazience będzie utrzymywać się bardzo nieprzyjemny zapach.

Aby rozwiązać problem należy regularnie nalewać wodę do odpływu, aby ten nigdy nie był całkowicie suchy. Jest to jednak działanie rozwiązujące skutek, a nie przyczynę, dlatego docelowo zalecamy jednak rozebranie brodzika i wykonanie syfonu.

Dodatkowo warto dbać o to, aby w odpływie nie zbierały się zanieczyszczenia, jak włosy, paznokcie czy resztki środków myjących. W tym celu raz na miesiąc zaleca się profilaktyczne wyczyszczenie odpływu, np. przy użyciu popularnego „Kreta” czy podobnie działającego produktu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie