Mieszkanie spółdzielcze – poznaj najważniejsze wady tego rozwiązania

Andrzej Winnicki
10.03.2022

Spółdzielnie mieszkaniowe przez wiele lat były praktycznie jedynymi organami administrującymi budynkami wielorodzinnymi. Obecnie alternatywą dla nich są wspólnoty mieszkaniowe. Wciąż jednak na rynku wtórnym dominują właśnie mieszkania spółdzielcze. Zanim zdecydujesz się na zakup takiej nieruchomości, to poznaj najważniejsze wady zarządu spółdzielczego.

Brak realnego wpływu na decyzje spółdzielni

Spółdzielnie nieprzypadkowo są określane mianem „państwa w państwie”. Mają ogromną autonomię i niemal nieograniczoną władzę, mogąc decydować o wszystkim, co dzieje się na danym osiedlu domów wielorodzinnych. Wiele osób już do tego przywykło, natomiast nowi nabywcy mieszkań spółdzielczych mogą być mocno zaskoczeni, gdy zorientują się, że ich głos ma tak naprawdę marginalne znaczenie – kluczowe decyzje podejmuje zarząd spółdzielni.

Bardzo wysokie koszty stałe

Mieszkanie spółdzielcze powinno być drugim czy nawet trzecim wyborem dla nabywców nieruchomości z rynku wtórnego, którym zależy na jak najniższych kosztach eksploatacyjnych. Niestety, pod tym względem takie mieszkania wypadają wręcz fatalnie, ponieważ właściciele biorą na siebie obowiązek utrzymania rozbudowanej administracji spółdzielczej. W efekcie poza czynszem płaci się wiele różnego rodzaju de facto podatków, które w dużej mierze są przeznaczane na finansowanie pensji pracowników spółdzielni.

Kontrowersyjny podział środków na cele remontowe

Wielką wadą spółdzielni mieszkaniowych jest to, że wpłacane składki na cele remontowe zasilają wspólny budżet. Oznacza to, że nigdy nie ma pewności, czy te pieniądze zostaną przeznaczone na remont naszego bloku czy też bloku sąsiadów.

Może się nawet okazać, że przez lata wpłacania składek nie doczekamy się żadnych konkretnych inwestycji na terenie naszego budynku wielorodzinnego, obserwując jednocześnie pięknienie okolicznych nieruchomości.

Jest to bardzo frustrujące i stanowi ważny powód, dla którego warto jednak zainteresować się mieszkaniem we wspólnocie – tutaj mieszkańcy zrzucają się na inwestycje dotyczące wyłącznie ich bloku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie