Zdarza się, że po latach wynajmowania mieszkania właściciel nieruchomości postanawia np. w niej zamieszkać czy przekazać w darowiźnie komuś bliskiemu. Rozwiązanie umowy, rozliczenie kaucji, wyprowadzka lokatorów – to dopiero początek. Teraz przychodzi czas na doprowadzenie mieszkania do porządku. Sprawdź, jakie czynności warto wykonać.
Wielu właścicieli o tym zapomina, tymczasem wymiana zamków powinna być pierwszą rzeczą, jaką robimy po przejęciu mieszkania od najemców. Nigdy przecież nie ma pewności, czy lokatorzy nie dorobili sobie zapasowych kluczy.
Część wyposażenia mieszkania z pewnością nie nadaje się do dalszego użytkowania. Zwykle trzeba się pozbyć uszkodzonych mebli, materacy, kompaktu, kabiny prysznicowej, zlewozmywaka i baterii. Podlega to oczywiście indywidualnej ocenie w zależności od stopnia zużycia.
W zależności od stopnia zużycia mieszkania potrzebne będzie albo odświeżenie, albo przeprowadzenie kapitalnego remontu. Jeśli lokal był wynajmowany przez wiele lat, to raczej nie obejdzie się bez wymiany podłogi, sanitariatów, być może zabudowy kuchennej oraz gładzenia i malowania ścian.
Nie mamy tutaj na myśli złośliwych ruchów ze strony najemców, ale np. zostawienie przez nich różnych modyfikacji, sprzętów, ubrań czy np. wartościowych przedmiotów, które mogły zostać ukryte pod podłogą, w zabudowie kuchni etc.
Jeśli natrafisz na takie rzeczy, to skontaktuj się z byłymi najemcami i zapytaj, czy chcą je odebrać. W przeciwnym razie pozbądź się ich lub zatrzymaj, jeśli uznasz za przydatne.