Mieszkanie odziedziczone po dziadkach – czego możesz się spodziewać?

Jerzy Biernacki
23.06.2021

Trudno jest sobie wyobrazić lepszy prezent niż mieszkanie. Na taki gest często mogą liczyć wnuczęta, które dziedziczą nieruchomość po dziadkach. Sytuacja wydaje się być wprost wymarzona: wkraczamy w dorosłość z własnym mieszkaniem, bez kredytu. Rzeczywistość może być jednak nieco bardziej skomplikowana. Sprawdź, jakie „kwiatki” mogą wyjść wraz z odebraniem kluczy do mieszkania odziedziczonego po dziadkach.

Zadłużenie

Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, ponieważ wielu seniorów w naszym kraju żyje na granicy ubóstwa i nie jest w stanie regulować wszystkich opłat na czas. Może się więc okazać, że mieszkanie po dziadkach jest zadłużone – na przykład z tytułu czynszu, dostawców mediów etc. W grę wchodzi również pożyczka pod zastaw mieszkania. Takie sprawy powinny zostać wyjaśnione jeszcze na etapie decydowania o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Fatalny stan instalacji

Jeśli mieszkanie po dziadkach jest bardzo stare, na przykład zostało oddane do użytku w latach 60. XX wieku, a w tym czasie nie wymieniano w nim instalacji, to niestety, ale musisz się przygotować na niemałe wydatki. Stan instalacji z pewnością jest tragiczny, dlatego czeka Cię wymiana elektryki, instalacji wodnej, może nawet wentylacji. To pociąga za sobą ogromne koszty, których trzeba być świadomym na etapie przyjmowania spadku.

Mieszkanie do kapitalnego remontu

Starsze mieszkania, w których przez wiele lat mieszkali seniorzy z niskimi emeryturami, zwykle są dość zapuszczone. Nie chodzi wcale o bałagan, ale o przestarzałe wyposażenie, stolarkę okienną i drzwiową, niemodne meble kuchenne i płytki w łazience.

Jeśli chcesz zamieszkać w tym lokalu, sprzedać go lub wynająć, to nie pozostaje Ci nic innego, jak przeprowadzić generalny remont, a to znów pociąga za sobą wysokie koszty – liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.

Bardzo wysokie opłaty

Wadą starszych mieszkań jest także to, że często znajdują się one w zasobach spółdzielczych. Wiążą się z tym bardzo wysokie, wręcz absurdalne opłaty czynszowe, których nie uświadczysz we wspólnotach mieszkaniowych. Dowiedz się więc, jakie opłaty z tytułu użytkowania mieszkania będziesz musiał ponosić, aby móc podjąć decyzję odnośnie do dalszego przeznaczenia nieruchomości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.