Mieszkania narożne, czyli położone w skrajnych częściach budynku wielorodzinnego, nie cieszą się szczególną popularnością na rynku wtórnym (nieco inaczej jest w przypadku rynku pierwotnego). Powód? Wiele mitów, które krążą na ich temat. Faktem jest, że mieszkanie narożne może być bardzo dobrym wyborem, o ile nabywca zna jego wady i zalety, a także ma konkretne oczekiwania, które taki lokal spełnia.
Mieszkanie narożne przede wszystkim zapewnia znacznie lepsze doświetlenie pomieszczeń, co wynika z faktu, iż znajduje się w nim więcej okien, w dodatku wychodzących na różne strony świata. Jeśli więc cenisz sobie naturalne światło, to zainteresuj się takim lokalem.
Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę, jak skierowane są okna w poszczególnych pomieszczeniach. Mieszkanie z oknami wychodzącymi na południe na pewno będzie tańsze w eksploatacji zimą, ale latem może w nim panować zbyt wysoka temperatura.
Kolejnym atutem mieszkania narożnego jest wyższy komfort akustyczny. Brak sąsiadów za kilkoma ścianami jest dużą zaletą dla osób, które cenią sobie ciszę lub np. lubią słuchać głośnej muzyki i nie chcą, aby stało się to przyczyną sąsiedzkich konfliktów. Ponadto do mieszkania narożnego dobiega znacznie mniej hałasów z klatki schodowej.
Mieszkania narożne z reguły dają też spore pole do popisu w zakresie aranżacji wnętrza. Są po prostu bardziej ustawne i zwykle większe. Decydując się na zakup takiego lokalu można więc zyskać dodatkowy metraż, a przy tym nie przepłacić.
Właściwie jedyną wadą takiego lokalu mogą być – choć wcale nie muszą – wyższe koszty eksploatacji. Szczególnie zimą. Brak sąsiadów po jednej stronie powoduje, że właściciel musi mocniej rozkręcać termostaty, by utrzymać komfortową temperaturę. Zaznaczmy jednak, że ten problem dotyczy praktycznie tylko mieszkań w blokach z wielkiej płyty oraz słabo zaizolowanych.
Aby nie być niemile zaskoczonym, przed zakupem mieszkania narożnego w konkretnym budynku warto przeprowadzić wywiad z potencjalnymi przyszłymi sąsiadami z góry i z dołu. Z pewnością chętnie podzielą się szczegółowymi informacjami na temat kosztów ogrzewania.
Podsumowując: mieszkania narożnego absolutnie nie trzeba się bać. Taki lokal ma wiele zalet, a jego jedyna istotna wada tak naprawdę zależy od jakości izolacji budynku. Warto wykorzystać fakt, że mieszkania narożne osiągają niższe ceny na rynku wtórnym, co jest konsekwencją wciąż żywego mitu na temat niebotycznych kosztów ich utrzymania zimą.