Azbest to materiał budowlany, który był powszechnie stosowany w Polsce w XX wieku. Dziś wiemy, że jest skrajnie szkodliwy dla zdrowia. Mimo to wciąż na wielu budynkach w naszym kraju można zauważyć charakterystyczne płyty azbestowe. Właściciele takich obiektów powinni się jak najszybciej pozbyć szkodliwego materiału, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Azbest jest materiałem, który uwalnia mikroskopijne włókna. Ich wdychanie może powodować poważne choroby układu oddechowego, takie jak azbestoza (pylica azbestowa), nowotwory, w tym rak płuc, międzybłoniak opłucnej czy zwłóknienie opłucnej.
Z biegiem czasu i pod wpływem czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, słońce) struktura płyt azbestowych ulega degradacji. Dochodzi do pękania i kruszenia się materiału, co zwiększa ryzyko uwalniania niebezpiecznych włókien do środowiska.
W Polsce obowiązują przepisy nakazujące usunięcie azbestu z budynków. Zgodnie z założeniami powinno to nastąpić do 2032 roku, jednak sądząc po tym, jak wiele domów i budynków gospodarczych wciąż jest krytych płytami azbestowymi, trudno się spodziewać, aby ten termin został dotrzymany.
W każdym razie przepisy obligują właścicieli budynków do zgłaszania obecności azbestu oraz jego stopniowego usuwania, czym zajmują się wyspecjalizowane firmy. Gminy prowadzą również specjalne programy wsparcia finansowego do usuwania azbestu z prywatnych budynków.
Azbest absolutnie nie może być wyrzucany do pojemników na śmieci zmieszane, ani trafiać dna wysypisko. Odpady zawierające azbest muszą być transportowane i składowane w wyznaczonych miejscach przeznaczonych do utylizacji odpadów niebezpiecznych, za co odpowiadają firmy specjalizujące się w usuwaniu azbestu m.in. z prywatnych domów.